A vegán hamburgertől a tökéletes falafelig: street food rendelés bolygóbarát módon

  • 6 perc

Bagel, hamburger, falafel és perzsa samboose: gondoltátok volna, hogy ezeket a különleges, nemzetközi és egzotikus finomságokat mind kóstolhatjuk Budapesten is, sok esetben teljesen vegán, lokális alapanyagokból elkészítve, ráadásul az otthonunk kényelmében? Utánajártunk, hogyan kerül a street food a lakásba, és mi mindenre törekednek a vendéglátóhelyek, hogy azok elkészítése minél bolygóbarátabb legyen.

Cikkünk egy barter együttműködés harmadik része, melyet a Wolt csapatával közösen készítettünk. Az első részben azt jártuk körbe, mit tesz a Wolt, és mit tehetünk mi, felhasználók annak érdekében, hogy minimalizáljuk az ételrendelés környezetre rótt terhelését, a második részben pedig olyan budapesti ebédmenüket teszteltünk, amikkel vegánok és húsevők egyaránt jóllaknak. Most jöjjön a street food!

De számotokra is van egy kis meglepetésünk: ha az ajánló után kedvet kaptok valamelyik street food-hoz, a GGXWOLT2 kóddal most 500 Ft kedvezményt kaptok a rendelésetek árából az alábbi négy étteremnél! De siessetek, mert csak 100 kupon érhető el!

Bűnös város, ártatlan burger: Las Vegan’s

Kulináris világjáró kalandunk első állomása akár Amerika is lehetne, hiszen a Las Vegan’s vegán burgerező nemcsak a név miatt emlékeztet a kaszinók városára, hanem a nagy amerikai klasszikust, a hamburgert reformálta meg és tálalja teljesen növényi alapokon. Sőt, nemrég több mexikói fogás is került az étlapra, ami szintén idézi az USA nyugati partján népszerű tex-mex vonalat.

Ízélmény

Egy sokáig dolgozós péntek estén leptük meg magunkat a burgerező ínyencségeivel: nagy kedvenceinket, a Dr. Carrot és Sweet Dream burgereket rendeltük édes- illetve steak burgonyával és paradicsom chutneyval, valamint beneveztünk egy burritora és quesadillára is. 

A mexikói finomságok kiadósak voltak: ropogósra sült törtillában, krémes növényi sajttal érkezett a quesadilla, aminek a fűszerezése is a topon volt, de még esetleg egy kis friss zöldséggel fel lehetett volna dobni –  a burritot úgy szintén. Ízlettek a hozzájuk járó szószok is.

A burgerekben sokadjára sem csalódtunk: a répafasírtos, lollo salátás, veganézes, koviubis, paradicsomos, lilahagymás Dr. Carrot amilyen egyszerűnek hangzik, épp olyan nagyszerű és megunhatatlan. A rántott (növényi) sajtos, lilahagymalekváros, grillezett padlizsános Sweet Dream pedig a nevéhez hűen tényleg egészen álomszerű. Kiadós adag, amiben szépen harmonizálnak a különleges ízek. Bár egyikünk egy kicsivel több hagymalekvárnak még örült volna, de így is zseniális ez a burger. 

Szuper lehetőség még a Las Vegan’s-nál, hogy az – amúgy gluténmentes – buci helyett a hambik hozzávalóit lehet tálban is kérni, krumplival kiegészítve, így a maszatolós burgerből hipp-hopp egy guszta, késsel-villával fogyasztható étel kerekedik.

Bolygóbarát jellemzők

Fenntarthatósági szemmel nézve a Las Vegan’s első és legjelentősebb törekvése az, hogy egy olyan klasszikus, népszerű, ám a bolygót sok szempontból terhelő ételt, mint a marhahúspogácsás hamburger, 100%-ban növényi alapanyagokból reprodukálnak, ezáltal rengeteg vizet, nyersanyagot és energiát megspórolva. Az izgalmas zöldségfasírtok mellett találunk olyan, a hús ízvilágát idéző finomságokat is a bucikban, mint a szejtán vagy szója, de vérbeli húsimádóknak a Beyond Meat pogácsa lesz a legjobb alternatíva. 

A street food műfaj sajnos az egyszerhasználatos csomagolásról híres, de viszonylag kevés csomagolóanyaggal, papírtálcákkal és PLA-tálkákkal igyekeznek ezt megoldani. Az alapanyagok nagyobb része magyar, a maradékok mennyiségét, és ezáltal az ételpazarlást pedig majdnem teljesen vissza tudják szorítani. A biohulladékot külön gyűjtik és elszállíttatják, a gépeknél pedig figyelnek a jó energiaosztályra.

Együttműködik továbbá a Las Vegan’s a Felelős Gasztrohős csapatával, illetve adományokkal segíti a MAVEG (Magyar Vegán Egyesület) munkáját.

Különleges tekercsek és töltelékek, perzsa módra: Rira

Amerika után kelet felé indultunk – már ami az ízvilágot illeti – és a Wolt ajánlására a különleges, kevesebb mint egy éve nyílt Rira vegán-vegetáriánus éttermet próbáltuk ki. Specialitásuk a különböző töltelékekkel kérhető, perzsa eredetű samboose, melyet magában és különböző tálakban is kérhetünk, de találunk az étlapon falafelt, salátákat, wrapeket, és olyan különlegességet is, mint a perzsa rózsavizes kávé mandulatejjel.

Ízélmény

Nem tudtunk ellenállni a különleges fogásnak, és mindketten samboose box-ot rendeltünk: Mimma vega, feta sajtos-krumplis kivitelben, én pedig vegán, spenótos-krumplis verzióban. Mindkettő mellé ízletes, friss vegyes saláta járt magvakkal és öntettel. A ropogós samboose tekercs sokban emlékeztet az indiai samosára, de a horvátországi nyaralásokról ismert burek jegyeit is hordozza ez a sült leveles tésztába csomagolt finomság. A krumplis-spenótos kombó pedig egy az egyben a mángoldos burgonya nevű köretre emlékeztetett, amit előszeretettel falatozom – szintén horvát nyaralások alkalmával.

Bolygóbarát jellemzők

Az étterem névadója, Rira egy perzsa istennő, aki a dzsungeleket óvja és esőért imádkozik a mitológia szerint. Az alapítók hisznek abban, hogy mindannyiunknak ezt a bennünk élő Rirát kéne felébresztenünk, hogy együtt törekedhessünk bolygónk védelmére.  Ezt a szellemiséget követve igyekeznek minél többet tenni környezeti terhelésük csökkentése érdekében, azáltal, hogy helyi, bio alapanyagokból készült, ínycsiklandozó vegán és vegetáriánus fogásokkal kényeztetik az ízlelőbimbóinkat, mindezt papír dobozokba csomagolva.

Klasszikus New York-i bagel, formabontó ízekben: Iñez Bagel Shop

Képzeletben ismét Amerika felé vettük az irányt, de ezúttal a keleti partot szemeltük ki, és az Iñez Bagel Shop New York-stílusú bageleiből rendeltünk. A hat vegetáriánus, hat húsos és egy vegán opció között biztosan mindenki talál kedvére valót, arról nem is beszélve, hogy mákos, szezámmagos, kevert magvas és teljes kiőrlésű bagelek közül is válogathatunk.

Ízélmény

Korábban is próbáltuk már, és most sem okoztak csalódást a bagelek, ugyanolyan jó minőségű, ízletes alapanyagokból voltak elkészítve, mint ahogy azt megszoktuk. Mind szerkezetileg, mind ízvilágban nagyon komplexek a szendvicsek, már csak rájuk nézni is jó, hát még kóstolni őket!

Dávid az Egg & Bacon fantázianevű, krémsajttal, paradicsommal, omlettel, baconnel, vegyes salátával megpakolt bagelt kóstolta, Mimma pedig az ázsiai vegán ízvilágút választotta, ami sok mogyoróvajjal, korianderrel, grillezett tofuval, lime-mal, japán szójaszósszal, uborkával és vegyes salátával van felturbózva. Nagyon ízletes, különleges volt mindkettő, és a szendvicsek kinézetén sem rontott a szállítás – az már más kérdés, hogy a bagel sajnos nem az a műfaj, amit szépen lehet enni, így a maszatos ujjacskák garantáltak. Azonban laktatóak is, így jó, ha van a közelben egy kanapé, amire leheveredhet az ember egy kis sziesztára, miután megnyalta mind a tíz maszatos ujját.

Bolygóbarát jellemzők

A bagelező épp csak annyi csomagolást használt, amennyire szükség volt: papír, pékipari zacskó, szalvéta. A bageleket helyben sütik, nagy kiszerelésben vásárolt lisztből. Nagyrészt hazai alapanyagokból dolgoznak, a zöldség és fűszer nagybani piacról jön, a bacon és lazac vendéglátóipari beszállítóktól.

Ősztől valószínűleg ismét lesz napi leves ajánlat szezonális alapanyagokból – törekednek a kiegyensúlyozott menü kialakításra. A gépek esetében ügyelnek az energiahatékonyságra, illetve arra is, hogy minél kevesebb maradék keletkezzen, a hulladékot pedig szelektíven gyűjtik.

Egy falat Közel-Kelet az otthonodban: Tahina Bite

Gasztroutazásunk végén egy nyüzsgő, tengerparti nagyvárosba érkeztünk a Közel-Keleten – legalábbis így éreztük magunkat a Tahina Bite különleges fogásait falatozva. Talán nem is olyan megfelelő a street food elnevezés, hiszen a hawaii poké bowl-okra emlékeztető, gyönyörű, vitamindús tálakat és mezzéket is lehet rendelni az étteremből, akik nemrég ünnepelték első születésnapjukat. A Wolt csapata javasolta a Tahina Bite-ot is, mi pedig őszintén örülünk, hogy kipróbálhattuk, mert felejtehetetlen élmény volt.

Ízélmény

Alig tudtunk dönteni a temérdek színes, gyönyörű, teljesen vegán tál között, de végül a lencselevesre, Go Green és Spice it up tálakra, TB Classic wrapre, szarvasgombaolajos sült burgonyára és tahinis sült karfiolra esett a választásunk, plusz gránátalmás-melaszos tahina szósszal megspékelve. Nem túlzok, ha azt írom, hogy mindenki mámoros állapotba került a rengeteg izgalmas íz és fűszer hatására.

A lencseves kiadós, finom, nagyon krémes, tökéletes fűszerezésű volt, mi még egy kis szórással, salsával bolondítottuk volna meg talán, de így is kiváló volt. A Go Green tálban cukkinispirál, arany falafel, csicseriborsó, moutabbal, és friss, roppanós zöldségek és kókuszos pesztó egészítik ki egymást tökéletesen, míg a Spice it up tál fűszeres falafellel, muhammarával, csípős savanyúsággal, friss zöldségekkel és csilis tahinival éri el az ugyanannyira különleges ízhatást. Mimma annyira odáig volt az ízekért, hogy a fűszeres falafelt a valaha kóstolt egyik legjobb, legizgalmasabb fűszerezésű falafelnek kiáltotta ki.

A TB Classic wrap sem okozott csalódást, a falafel benne fasírtos jellegű és omlós volt, a szó lehető legjobb értelmében. Imádtuk a tahinis sült karfiolt, az éppen eléggé szarvasgombás sült burgonyát  és a plusz édeskés szószt is.

Bolygóbarát jellemzők

A magát egészséges, növényi gyorsétteremként jellemző Tahina Bite hitvallása, hogy az energiát adó, teljes értékű, jó minőségű ételek alapja a tiszta összetevőknél kezdődik. A menü egésze teljes mértékben vegán, feldolgozott cukortól és szójától mentes, illetve az étlap 95%-a teljesen gluténmentes. 

Az étterem továbbá 100%-ban halal és kóser, a színpompás ételeket pedig papír és PLA tárolókba csomagolják.

Megtetszett valamelyik étterem? Ha kipróbálnátok az egyik finomságot, a GGXWOLT2 kóddal most 500 Ft kedvezményt kaptok a rendelésetek árából ennél a négy étteremnél! Tartsatok velünk jövő héten is, cikksorozatunk záró részében ugyanis azt fogjuk tesztelni, milyen lehetőségeink vannak, ha a tudatos hedonizmus jegyében falatoznánk a hétvégén.

Ha pedig szeretnétek ehhez hasonló zöld tippeket, híreket kapni, csatlakozzatok zárt Facebook csoportunkhoz, a Bolygóbarátok Társaságához, kövessetek Instagramon és iratkozzatok fel a hírlevelünkre!

Vélemények

A ráérős brunchtól a fejedelmi mezzékig: tudatos hedonizmus a hétvégére - Green Guide Budapest

2021.09.01.

[…] harmadik részben bolygóbarát street foodokat kóstoltunk a vegán hamburgertől a tökéletes falafelig, most […]

Házhozszállítás zöldebben: 8 bolygóbarát tipp az ételrendeléshez - Green Guide Budapest

2021.08.18.

[…] kifejezetten zöld jellemzőkre fókuszálva. Budapesti ebédmenüket tesztelünk, bolygóbarát street food opciókat kóstolunk, illetve utánajárunk, honnan rendelhetünk lakomát a hétvégi dőzsöléshez, ha fontos a […]

Írd meg a véleményed