Friss zöldek az erkélyedről: balkonkertészkedés kezdőknek

  • 3 perc

2021 egyik legmeghatározóbb növénytrendjét az ehető növények jelentik. A Covid világméretű hulláma felébresztette a városlakókban is a friss, saját zöldség iránti vágyat annyira, hogy tombol a balkonkertészkedés, és már a Masterclass is külön kurzust indított városi kertészeknek!

Mint minden irányzatnak, ennek is megvan a környezetromboló és greenwashing verziója, ezért a Zöldítők Balkonkertész képzése épp arra keresi a választ, hogyan lehet a legfenntarthatóbban és legkisebb ökológiai lábnyomot hagyva kertészkedni városi körülmények között.
Nézzünk pár hasznos tippet, ami segít felelősen és költséghatékonyan dönteni a növényválasztás során!

Szöveg: Bajzák Anna, a Zöldítők alapítója
Grafika: Nosek Mimma

Levelezz!

A hersegő, friss, vegyszer- és műanyag csomagolástól mentes saláta nagyon csábító minden bolygómentőnek, de nem mindegy, milyen fajtát választunk. 

A saláta ellen – joggal – olyan érveket szoktunk felsorakoztatni, hogy nem tartósítható és szedés után nagyon hamar elveszíti a frissességét. Ezekre kiváló megoldás, ha szakaszosan, tehát 1-2 hét eltolással vetjük magjaikat, és túllátunk a jégsaláta és fejessaláta szűk palettáján.

A folyamatos szüretelhetőség érdekében a fejet növesztő saláták helyett válassz tépősalátákat és levélzöldségeket! Ezeknek a leveleit folyamatosan szedheted.

Tipp

Gyors növekedésük miatt nem szükséges előpalántazni őket, a magokat vetheted egyből a balkonon balkonládába vagy kertben magaságyásba.

Példák

Lollo rosso, lollo bianco, amerikai barna, spenót, rukkola, mizuna, pak choi…

Paradicsomi fajták

Ha a balkonodon legalább 6-8 órán keresztül süt a nap, már eredményesen nevelhetsz apró termést hozó paradicsomokat. A magtasakok böngészése során két kifejezésre legyen éles a szemed: balkonparadicsom vagy determinált növekedésű, mert ezek a fajták igénylik kevésbé a szabadföldet vagy méretes ültetőedényt.
Egyet mindenképp tarts szem előtt: ha csak 1-2 órát süt hozzád a nap, akkor válassz más növényt inkább! 

Ha véletlenül “folytonnövő” fajtát kezdtél nevelni, vagy ilyen palántát sikerült beszerezned, akkor tudd, hogy ezek a fajták karózást, támrendszert igényelnek

Tipp

Ha a magról neveléstől még tartasz, keress palántaszülőt a növénycsere csoportban!

Példák

Vilma, Aztek, Bajaja, Manó…

Fotó: cottonbro / Pexels

Metélőfűszerek

Akár szendvicsbe, akár salátába, levesbe folyamatosan szüretelhető és újravethető pár zöldségnek a metélő változata. Ezek a leveles zöldek ugyanazt az ízt hozzák, mint gyökérrel, gumóval rendelkező nagy tesóik, mégsem igényelnek olyan nagy területet.

Tipp

Nevelj snidlinget fél literes-literes méretű cserépben egész évben sikeresen, akár belső párkányon is!
A metélőpetrezselyem és metélőzeller egymás mellett hosszú sorba vetve kitűnően elférnek egy hagyományos balkonládában.

Példák

Mohafodrozatú metélőpetrezselyem, levélzeller, metélőfokhagyma, metélőhagyma…

Fotó: alleksana / Pexels

Ízek, aromák, fűszerek

Ha szupermarketben a zöldséges pultból vásároltál cserepes fűszert, és nem csak egyetlen pizzadélutánt szeretnél hangulatosabbá tenni, akkor első dolgod legyen, hogy át- és szétülteted őket tápanyagdús földbe. Mivel étkezési céllal nevelsz fűszernövényt, az ilyen átültetésekhez használj palántaföldet vagy bio zöldségföldet!

Ha pedig azzal menőznél, hogy saját magad neveled a fűszerkerted, mindenképp nézz utána, hogyan szaporítható a kiszemelt ételízesítő, mert nem mindegyik sikeres magról növesztve!

Tipp

Mentát semmivel se ültess össze, mert nagyon invazív!
A fás szárú, magasabb és évelő fűszereknek (pl. levendula, zsálya, rozmaring), gyógynövényeknek pedig biztosíts mélyebb cserepet. 

Példák

Zöldlombú bazsalikom, citromillatú bazsalikom, fodormenta, rozmaring, kakukkfű, zsálya…

Flower Power

Vannak védőnövények, amikkel természetesen veheted fel a harcot a kártevőkkel szemben. Ültess magról vagy vegyél a piacon árusító néniktől pár ilyen virágot, és meglásd, egészségesebb és boldogabb balkonkerted lesz a segítségükkel. Színes viráguk pedig még a lepkéket is odavonzhatják!
Tervezd meg virágos balkonod az április 27-ei Flower Power webinaron tanultak alapján!

Tipp

Ha teheted, válassz belőlük alacsony növésű vagy törpe fajtát, mert a nagyra növő fajták akár méteres magasságúra is megnőhetnek!

Példák

Büdöske, azaz bársonyvirág, kerti sarkantyúka, körömvirág, kamilla…

kamilla
Photo by Ioana Cristiana on Unsplash

+1 tipp: Maradj természetes!

Fontos, hogy a zöldítés egyben bolygóbarát is legyen: igyekezz csak annyit vásárolni, amennyire szükséged van, csak a kellő eszközöket beszerezni (vagy kölcsön kérni), illetve reális célokat kitűzni, hogy elkerüld a pazarlást.

A bölcs és mértékletes növényválasztással, az újrahasznosítás és közösségi tulajdon szemléletével balkonkerted lábnyoma minimálisra csökkenthető!  

Tipp

Légy türelmes, tiszteld a természet folyamatait, és sose feledd el, hogy minden egyes cselekedet és döntés számít!

Ha felkeltették az érdeklődésed a fentiek, irány a digitális Balkonkertész képzés!
A tanfolyam rövid, reklámmentes videókból, részletes segédanyagokból és játékos kvízekből épül fel.

Ha szeretnél a növényeddel több időt tölteni, mint a monitor előtt, mégis megkapni az összes infót, ami a buktatómentes balkonkertészkedéshez kell, kezdd el ma a Zöldítők Balkonkertész képzését, amit kifejezetten városlakó, kezdő és fiatal hobbikertészeknek készítettek.

Ha pedig szeretnél ehhez hasonló zöld tippeket, híreket kapni, csatlakozz zárt Facebook csoportunkhoz, a Bolygóbarátok Társaságához, és iratkozz fel hírlevelünkre!

Vélemények

Minden nap egy csokor ibolya, az orvost távol tartja és még az ízlelőbimbókat is beindítja: minden, amit az ehető virágokról tudni érdemes - Green Guide Budapest

2021.04.25.

[…] havi témánk, a városi kertészkedés kapcsán olvashattatok már balkonkertészkedésről, közösségi kertekről, felelős szobanöbénytartásról, legutóbb pedig olyan virágokról, […]

Méhecskehotelek, pillangóvirágok, vadvirágos járdaszigetek: így segítheted a beporzók szorgos munkáját - Green Guide Budapest

2021.04.21.

[…] További, balkonon is nevelhető virágokról, fűszernövényekről itt írtunk. […]

Szelektív és komposzt helyett add a növényeidnek: újrahasznosítás a balkonkertben - Green Guide Budapest

2021.04.19.

[…] készített interjúnkat a fenntartható növénynevelésről, illetve Anna vendégcikkét a balkonkertészkedésről. Anna és Mimi is több olyan példát említett, amely hasznos tanácsként, hajmeresztő […]

Növénynevelés fenntarthatóan: a környezettudatos lakásdzsungelek dilemmái - interjú a Zöldítők csapatával

2021.04.13.

[…] segítségül Bajzák Annát és Kiss Mimit. Anna korábbi cikkét a balkonkertészkedésről itt olvashatjátok. Ő a Zöldítők ismeretterjesztő sorozatának, vagyis ahogy ő hívja, a […]

Írd meg a véleményed