Zöld gardrób: Tippek a fenntarthatóbb ruhatárhoz

  • 5 perc

Kizsigerelt, alulfizetett munkaerő, veszélyes munkakörülmények, temérdek hulladék, káros vegyszerek, a vizeink szennyezése… Csak néhány súlyos velejárója a fast fashion üzletek darabjain lifegő, olcsó árcéduláknak. Összegyűjtöttük, mit tehetünk azért, hogy javítsunk a helyzeten.

Szöveg: Konkoly Niki
Grafika: Nosek Mimma

Frissítve: 2021/10/16

1. Kezdd a tanulással!

A tudatos változás első lépése az, hogy megértsük, miért fenntarthatatlan a divatipar jelenlegi működése. Szerencsére egyre több dokumentumfilm foglalkozik a témával, melyek közül hármat mi is ajánlottunk linkekkel együtt Karanténmozi nevű zöld filmajánlónkban a Fashion Revolution hetében. Van köztük, ami a bangladesi Rana Plaza 2013-as tragédiájáról szól, mely elindította a nemzetközi divatforradalmat, egy másik pedig a divatipar megannyi káros hatása közül a folyókat és azok élővilágát érintő problémákat járja körül részletesen. Az alapműnek számító The True Cost pedig összességében mutatja be, hogy mégis miből, kik, hol, milyen körülmények között készítik a ruháinkat, és hogy mik ennek az eszméletlen tempójú gyártási folyamatnak a következményei a környezetre, az élővilágra, ezáltal pedig saját egészségünkre nézve. 

Ha már tiszta a kép a fast fashion szennyesei körül, jogosan merül fel a kérdés:

Na de akkor hogyan tovább?

Sokszor említettük már (és még jó párszor fogjuk) a Holy Duck blogot és Mengyán Eszter nevét. Ez nem csoda, hiszen Eszter kétség kívül a fenntartható divat hazai nagykövete. Sok évnyi újságírói tapasztalattal felvértezve folyamatosan kutatja a fenntartható alternatívákat, támogatja a hazai tervezőket, előadásokat tart, beszámol a téma legfrissebb híreiről, Slow Talks néven közösségépítő beszélgetősorozatot vezet csupa izgalmas témával, sőt, nemrég podcast csatornát is indított Nincs egy göncöm se! néven. Tökéletes kiindulási pont az ő tartalmaiban elmerülni, ha többet tanulnál a fenntartható divatról.

További inspirációért pedig ajánljuk Korn Anita blogját és vlogját, aki érdekes cikkek mellett népszerű közéleti személyek és magyar tervezők személyes ‘ruhastoryjáról’ készít interjúkat, hogy ezzel is divatosabbá tegye a fenntarthatóságot. 
Ha érdekelnek a hazai fenntartható divat szereplőivel készített interjúk, Kovács Kinga divattervező blogját is érdemes böngészned. 

Ruhaújrahasznosító üzem Indiában. Fotó: Tim Mitchell

2. Tarts ki a ruháid mellett, ameddig csak lehet!

A fenntartható öltözködés egyik legfontosabb része, hogy óvjuk már meglévő ruháinkat, hogy azokat minél tovább hordhassuk. Megunt, elhasználódott ruháidba próbálj meg javítással, átalakítással új életet lehelni, vagy kreatívan újrahasznosítani azokat.

Tapasztalatból mondom, hogy az ülepénél szakadt farmer is könnyen menthető egy ügyes varrónő kezei által, a tapétaragasztóval összekent szárú leggings pedig néhány nyisszantással kényelmes tornasorttá változhat.
Természetes anyagú, világos színű ruhákból gyönyörű színeket lehet előcsalogatni festőnövényekkel és olyan élelmiszerekkel, mint például a fekete tea vagy az avokádó magja, műszálas anyagú ruhákat pedig hobbyboltban is kapható textilfestékkel lehet festeni.

Ha mindenképp továbbadnál egy ruhán, gondoskodj róla, hogy véletlenül se a szemétbe kerüljön: jó minőségű ruháidat ajándékozd barátoknak, add bizományba, adományboltba; az elhasznált darabokat pedig textilgyűjtő konténerbe.

Fotó: Mel Poole // Unsplash

3. Ismerd meg önmagad!

A tudatos vásárláshoz elengedhetetlen, hogy tisztában legyél azzal, pontosan mire van szükséged. Ruhák és kiegészítők esetében ez azt jelenti, hogy pontosan tudod, milyen színek, fazonok állnak jól, milyen anyagokat szeretsz. Én például tudom magamról, hogy szörnyen állnak a lent, csípőben húzott felsők és ruhák, de istenien azok, amik derékban szűkítettek, így előbbieket már le sem veszem a fogasról az üzletben (ami nálam általában egy turit jelent). Ezzel nemcsak a csalódástól óvom meg magam, hanem időt is spórolok.

Sokszorosan megtérülő befektetés és igazi énidő lehet egy szín- és testalkat-tanácsadás. Egy tapasztalt stylist vagy színtanácsadó segíthet a legtöbbet kihozni magadból azzal, hogy megmutatja, milyen színektől ragyog az arcod, és milyen fazonok emelik ki igazán az alakodat. Mengyán Eszterhez, Balla Gabihoz vagy Szemes Nórához bátran fordulhatsz, hiszen ők a fenntarthatóságot is szem előtt tartják.

4. Ha szükséged van valamire…

Szerezd be másodkézből

Az az egyik legzöldebb megoldás, ha másodkézből szerzed be a ruháidat, hiszen így azok tovább tudnak a körforgásban maradni. A legegyszerűbb családtagokkal, barátokkal csereberélni, de sok közösségben rendeznek ruhacseréket, garázsvásárokat, vagy akár ellátogathatsz egy Gardrób Közösségi Vásárra is.

A tévhittel ellentétben a használtruha-boltokban egy ruhanemű sem elhasznált vagy koszos – egész egyszerűen korábbi tulajdonosa már nem tartott rá igényt (és talán egyszer sem viselte azt). A két legismertebb hazai használtruhabolt-lánc, a Cream és a Háda az ország számos pontján elérhető. Hatalmas árukészletüket sokszor szín szerint rendezik, így ma már a turizás sem sokban különbözik a plázák üzleteiben való válogatástól – a kincskeresés feelingje pedig csak még izgalmasabbá teszi azt. Mivel a ruhák nagy része ugyanúgy az ismert fast fashion boltokból származik, azok minősége sem lesz jobb, de gyakran találni igazi kincseket: igazán egyedi göncöket, illetve olyan minőségi márkák darabjait, amiket nálunk sokszor nem is forgalmaznak.

A két ‘turióriáson’ kívül még sok különleges, hangulatos butik vár vintage és ‘pre-loved’ darabokkal. Ilyen például az egyedi Hagor Használtruha és a Rongybaba Designstore, vagy a Swappis Ruhaforgó, ahol te is adhatsz le ruhákat. Az online is elérhető Ruhában és a belvárosi Gardrobban pedig a tulajdonos stylistok csak gondosan válogatott, sokszor különleges, designer darabokat vesznek be és árulnak.

Néhány szuper vintage lelőhely például a Typo Showroom, Ludovika Vintage, Humana Vintage, Balaton Butik, LoveBug Vintage és a Konfekció. Igazi különlegesség még a Verkstaden Budapest, ahol frappáns feliratok és menő grafikák által kapnak új életet a használtruhák.

Támogasd a hazai, etikus márkákat

Ha újonnan vásárolnál, arra bíztatunk, hogy amennyiben teheted, támogasd valamelyik hazai, fenntartható alapanyagokkal dolgozó márkát. A magasabb ár azt jelenti, hogy – a fast fashion márkákkal ellentétben – a jó minőségű alapanyagot, valamint a tervezők és készítők személyes munkaidejét fizeted meg, ezáltal gondosan elkészített, tartós darabot fogsz kapni.

Mi teljes szívből tudjuk ajánlani a térképen is szereplő, fenntartható vállalkozásokat: a Printa egyedi tervezésű, környezettudatos darabjait, a RePityke újrahasznosított anyagokból készült táskáit, a CikkCakk Studio tervezőinek szemet gyönyörködtető, természetes kiegészítőit, vagy a Prezent etikus ruhákból álló kínálatát. 
Rajtuk kívül persze számtalan etikus, fenntartható márka létezik még hazánkban, melyek részletes listáját szintén megtalálod a Holy Duck blogon.

Fotó: RePityke

Csináld magad!

Az egyik legtisztább válasz a #whomademyclothes felvetésre az lehet, ha te magad készíted a ruháid. Nemcsak a lelkiismeretednek és a szabadidőd kreatív felhasználásának tesz jót egy kis DIY, hanem a saját kézzel készített darabokra valószínűleg jobban is fogsz vigyázni, hiszen tudni fogod, mennyi munkával járt azt elkészíteni.
A csalódottság elkerülése érdekében javasolnám, hogy ne egy sztreccs anyagnak vagy komplikált blézernek ess neki, ha először ülsz varrógépnél, de egy vászontáskának vagy egyszerűbb szoknyának már neki lehet veselkedni pár nap gyakorlás után.

Sok háztartásban lapul néhány Burda magazin a szekrény mélyén, amiből inspirálódhatsz, de persze a YouTube is telis-tele van hasznos oktatóvideók tömkelegével. 
Ha egyedül ninics lelkierőd nekiállni, számos varró workshopot is szerveznek a városban, többet kifejezetten a fenntartható divat jegyében. A PINKPONILOtól például megtanulhatsz biopamut pólót vagy kimonót varrni, illetve sok-sok értékes online tartalmat is elérhetővé tesznek Patreon támogatóik számára. A Stitch Budapest pedig számtalan workshoppal, oktatóvideóval és szabásmintával vár, a jelen helyzetre való tekintettel pedig maszkkészítési-útmutatóval is. Varrásra fel!

Fotó: PINKPONILO

És te mit teszel, hogy zöldebb legyen a ruhatárad? Jöhetnek a tippek kommentben!

Vélemények

GGBP

2020.07.04.

De örülök! Hajrá a varráshoz! :) Niki

Lalu

2020.05.16.

ISZONYÚ hasznos volt ez a cikk... már csak azért is, mert megjött a kedvem a varráshoz :D Idén fesztiválozás helyett ruhákat varrok magamnak :DD Köszönöm!

Írd meg a véleményed