Természetes immunerősítés: így nevelj jótékony hatású gyógynövényeket otthon

  • 7 perc

A tavasz beköszöntével a legtöbb emberben előjön a vágy, hogy kertészkedjen, ültetgessen, többet foglalkozzon a növényekkel és a természettel, így ebben a hónapban részletesen körbejártuk a városi kertészkedés témáját, a közösségi kertektől kezdve a méhecsekementő virágok ültetéséig. Most következzenek azok a gyógynövények, melyek amellett, hogy szépen mutatnak, megfelelő körülmények és nevelés mellett egészségünkre is jó hatással lehetnek.

Szöveg: Németh Petra
Kiemelt kép: Olenka Sergienko / Pexels

A jó hír, hogy bár nem az összes típusnak, de néhány gyógynövénynek tényleg elegendő a balkon vagy egy cserép, amiben vígan növekedhetnek az erkély vagy lakás biztos falai között. Ezek közül emelünk most ki néhányat a teljesség igénye nélkül, bemutatva hatásaikat, és egy rövid útmutatással szolgálva arra az esetre, ha kedvet kapnál te is a nevelgetéséhez.

Fontos azonban kiemelni, hogy minden esetben járjunk alaposan utána, hogy vajon tényleg adottak-e otthon a körülmények például egy levendula vagy rozmaring termesztéshez. Nehogy rosszul süljön el a dolog, és meghiúsuljon a várva várt élmény, az első, föld alól kibújt hajtás látványa. Ezen kívül amennyiben nemcsak gyönyörködésre, de fogyasztásra is tervezzük használni a terméseket, természetesen némi elővigyázatosságot is igényel ez a tevékenység. Figyelembe kell venni a begyűjtés, szárítás, elkészítés és tartósítás szabályait is, különben fennáll annak a veszélye, hogy romlik a gyógynövény minősége, vagy adott esetben teljesen el is veszti a hatását. A cikk során minden ezzel kapcsolatos szükséges tudnivalóra kitérünk!

A kutatásban segítségünkre volt a Zöldítők áprilisi előadása, melyben Halmos Mónika mesélt a gyógynövényekről.

gyógynövények
Fotó: NordWood Themes / Unsplash

Történelmi gyorstalpaló

A növényeket már az ókorban is használták különböző panaszok enyhítésére Felismerték, hogyan használhatnak különböző növényi részeket fájdalomcsillapításra vagy sebek gyógyítására, ami aztán megalapozta a modern orvostudomány alapjait, mai gyógyszerek hatóanyagait is. Sok fajnak mágikus erőt tulajdonítottak, ezáltal megtanulták azt is, hogy melyik mire alkalmas. Ennek eredményeként kezdték el például alkalmazni a fűzfa levelét lázcsillapításra, a mákot hipnotizálásra, vagy a spárgát és a fokhagymát vízhajtásra. Nem biztos, hogy manapság ezekre hagyatkoznánk, de biztos te is hallottál már a levendula vagy a cickafark nyugtató hatásáról. Nézzünk most néhány olyan gyógynövényt és megannyi jótékony hatásukat, melyet könnyen beszerezhetünk, de akár otthon is termeszthetünk! 

Borsmenta

A borsmenta egy epehajtó, epeműködést serkentő, epegörcsoldó és étvágyjavító gyógynövény. Hatékonyan segít a menstruációs görcsök enyhítésében is, és ha hidegen fogyasztjuk a teáját, akkor hányinger és émelygés ellen is bevethető. Légúti megbetegedések esetén gargalizálásra vagy inhalálásra is használják. 

Fontos viszont, hogy gyermekeknek 7 éves korig nem szabad adni. 

Hogyan termesszük otthon?

Tavasszal magról könnyedén tudjuk szaporítani, amit nedves tőzeg és perlit keverékébe ajánlott tenni. A cserepet eleinte takarjuk le egy fóliával, hogy megakadályozzuk a nedvesség elpárolgását. Majd ha megjelentek a hajtások, szabadítsuk meg a fóliától a cserepet. Maga a növény nagyon egyszerűen nevelhető, csak arra kell figyelnünk, hogy kielégítsük a mérhetetlen vízigényét. Elhelyezését tekintve kedveli a félárnyékos, világos és napos helyet is. Bár a mentaajták elég agresszívak és hajlamosak a túlzott terjeszkedésre, “zsályával és rozmaringgal együtt szépen megférnek egymás mellett egy cserépben, ha megszeretik a helyüket” – tudhatjuk meg Halmos Mónikától a Zöldítők előadásán.

Citromfű 

Elsősorban nyugtató és idegerősítő hatásáról ismert ez a növény, így kezdődő depresszió, alvászavarok vagy ideges eredetű szívpanaszok esetén is használják. Puffadásgátló, emésztésjavító és serkenti a máj működését is, de a menstruáció előtt és alatt is sokan fogyasztják tea formájában.

A fentebb felsoroltakon túl erős vízhajtó hatása is van: ha erre vágyunk, reggelente igyunk meg éhgyomorra egy csésze teát belőle.

Hogyan termesszük otthon?

Szaporítása akár magokról, akár dugványozással vagy tőosztással is történhet. Évelő növény, így akár 7-8 évig is megmarad egy helyen. Ha magról szaporítjuk szabadföldben, az áprilisi hónapban érdemes elültetni – na nem ilyen áprilisok idején, mint most a hóban, fagyban – fél centiméter mélyre, és egymástól 20-25 centis távolságra.

A citromfű egy közepesen melegigényes és erősen fényigényes növény, így már a csíráztatásához is legalább 5 °C szükséges, az optimális növekedéséhez pedig a tartós 20 °C feletti hőmérséklet elengedhetetlen.

Kakukkfű 

A kakukkfű talán az egyik legjellegzetesebb ízű fűszernövényünk, ami nemcsak a konyhában, de a gyógyászatban is nagy népszerűségnek örvend. Napjainkban használják külsőleg sebek fertőtlenítésére, belsőleg pedig emésztési gondokra, antibakteriális hatása miatt torokfájásra és köhögéscsillapítóként is, de görcsoldónak és idegesség ellen is kiválóan alkalmas. 

Elősegíti a pihentető, jobb alvásminőséget is, így gyakran képezi a gyógynövényes alvópárnák részét.

Hogyan termesszük otthon?

Más fűszer/gyógynövényekkel ellentétben ezt a növényt nem ajánlott dugványozással szaporítani, inkább gyökérosztással vagy magról érdemes termeszteni. Ha az utóbbit választjuk, vegyük figyelembe, hogy egy év elteltével lesz csak termő.

Tavasszal vessük el a magokat szaporító ládába, vagy akár mehet egyenesen a kertbe is. Amíg kicsik, fontos, hogy folyamatosan nedves legyen a talajuk, de amint gyökeret eresztettek, már nem igénylik a sok öntözést és trágyázást. Ha a kertbe tesszük őket, figyeljünk rá, hogy egymástól körülbelül 15 centire legyenek. Mivel vonzzák a méheket, így érdemes olyan helyre ültetni őket, ahol szükség van beporzásra.

Amennyiben gyökérosztással szeretnénk szaporítani, szintén tavasszal érdemes minden növényt kis részekre osztani, ügyelve arra, hogy mindegyiknek legyen külön egészséges gyökere.

Az ültetés utáni első évben vagy egyáltalán ne, vagy csak nagyon kevés termést szedjünk róla. A június-júliusi időszakban van a legjobb íze, amit szára fagyasztva és szárítva is megőriz. 

Levendula 

Sokak számára az első, ami beugrik erről a növényről, az a levendulaszüret a Balaton partján, vagy egy kép egy hatalmas rétről, ami telis-tele van ezzel a csodálatos növénnyel.

De amellett, hogy nagyon szép, sokféle gyógyhatással is bír, amit mind a tudományos, mind a népi gyógyászat elismer. Köztudottan nyugtató hatású, ezért ajánlott stressz vagy alvászavarok esetén is levendula illóolajat használni párologtatáshoz vagy fürdőzéshez. De levendulával töltött párnát is választhatunk, ha az szimpatikusabb. Mindezek mellett a levendulából készült tea fokozza az epeműködést, csökkenti a puffadást és keringésjavító hatása is van.

Hogyan termesszük otthon?

Ezt a növényt tavasztól egészen őszig bármikor elültetheted. Szereti a napos, meleg helyeket, és annak sincs akadálya, hogy cserépbe vagy balkonládába tedd. Ha viszont ezeket az opciókat választod, figyelj arra, hogy egy nagyobb edényt szemelj ki a célra: így télen nem fog átfagyni, nyáron pedig nem kell sokat öntözni. A levendulának fontos, hogy kellően vízáteresztő talajba legyen ültetve, ezért a virágföld mellé keverj homokot és kavicsot is. (3 rész virágföld – 1 rész homok – 1 rész kavics az ajánlott arány.) Mivel a cserépben hamarabb kiszárad a föld, így figyelni kell a rendszeres locsolásra, de arra is, hogy a talajban ne álljon a víz.

levendula termesztés
Fotó: rocknwool / Unsplash

Majoranna 

A majoranna egy közkedvelt és nagyon finom fűszernövény. Az ételek ízesítése mellett gyógynövényként is alkalmazható, hiszen elősegíti az emésztést, csökkenti a haspuffadást, valamint gyomor-, epe-, és bélbántalmak enyhítésére is alkalmas. Légúti, megfázásos problémák esetén jó teának, mivel csillapítja a köhögést, vagy akár kenőcsnek is, ami elősegíti az orrdugulás megszüntetését.  

Hogyan termesszük otthon?

Ha valaki idén szeretné elkezdeni a saját kis fűszernövényeinek nevelgetését, és filmbe illően a kertjéből összeszedni az ebédhez szükséges ízesítőket, akkor a majoranna egy nagyon jó választás lehet. 

Akár balkonon, akár a kertben eléldegél, általában egynyári növényként termesztik. Az ültetése tavasszal esedékes, magról és dugványról is lehet nevelni. Válasszunk ki egy kis cserepet, tejfölös poharat vagy más alternatív megoldást, amibe szórjunk földet, és a magokat körülbelül 3 centiméter mélyre helyezzük el benne. 

Ha van egy kis kertünk is, a palántákat csak akkor ültessük ki egymástól fél méteres távolságra, ha már nagyobbak, mint 7 centiméter. Nagyon fényigényes növény, így figyeljünk arra, hogy olyan helyet találjunk neki, ahol folyamatosan napfényt kap. A növényeket mindig nyár végén szedjük be, amikor virágoznak, vagy mielőtt teljesen virágba borulnak. A virágfejekkel együtt vágjuk le a szárakat, és egy papírzacskóra téve, hűvös helyen szárítsuk őket. Ha a levelek és a virágok is elszáradtak, szedjük le őket a szárról és légmentes edényben tároljuk fogyasztásig.

Rozmaring

A rozmaring egy rendkívül intenzív illatú fűszer, és sokak számára közkedvelt is a konyhában. De nemcsak az ízesítésben kiemelkedő, hanem gyógyhatásaiban is. Többek között segíti az emésztést és csökkenti a puffadást. Serkenti a keringést, jótékony hatással van az idegrendszerre, és a nátha ellen is hatékonyan működik.

A növényből készült olajnak antibakteriális hatása van, így a nyálkahártya és a bőr gyulladása ellen is hatásos. Borogatásként vagy szájöblítőként is használhatjuk.

Hogyan termesszük otthon?

Ez a növény a hobbikertészek egyik kedvence, mert télálló, és időjárástól függetlenül akár a házban is nevelheted. Ez jó hír azoknak, akik forgalmas nagyvárosokban élve növényeiket nem tudják kiültetni a kertbe vagy kitenni az erkélyre. 

Szaporítása történhet magokról dugványozással vagy bujtással. Utóbbi azt jelenti, hogy csak abban az esetben távolítjuk el a szaporításra szánt növényt az anyanövényről, ha már meggyökeresedett. Tehát ebben az esetben a szaporítás magán a növényen, illetve annak közvetlen közelében történik.

A leggyakoribb eljárás viszont a dugványozás, amihez a tavasz a legmegfelelőbb időszak, ugyanis a növény ekkor a legaktívabb a növekedési fázisban. A levágott szárról távolítsuk el a levelek nagy részét, de legalább 5-8 db maradjon rajta, ezt ültessük el egy jó vízelvezetésű ültetőkeverékbe. Ezt követően fedjük le a cserepet egy fóliával, és tegyük olyan helyre, ahol közvetett fény éri. Naponta szellőztessük, majd ha megjelentek rajta az új hajtások, eltávolíthatjuk a fóliát, és át is ültethetjük.

rozmaring termesztése
Fotó: monicore /Pexels

Gyógynövények tárolása

Jó ötlet, hogy elkezdjük nevelgetni a saját kis gyógynövényeinket, de hogyan gyűjtsük be és tároljuk őket úgy, hogy ne veszítsenek a hatásukból, és egyáltalán meddig érvényesül a hatóanyag-tartalmuk?

Mónika a Zöldítők előadásában ezekre a kérdésekre is válaszolt nekünk.

“A levágott növényeket akár egy tiszta, üres pizzásdobozban is ki tudjuk szárítani, majd befőttesüvegben tároljuk sötét, hűvös helyen. A szárított növény hatása körülbelül 1 évig marad meg, a szárított gyökereké pedig akár 2-3 évig is.”

A begyűjtés mindig attól függ, hogy a növénynek melyik részét szeretnénk felhasználni. A gyökér, gyökértörzs, gumó és hagyma begyűjtése mindig ősszel történik, amikor a növény már elraktározta télre a szükséges anyagokat. 

A virágos hajtásvégeket és a leveleket tavasszal érdemes leszedni, amikor a növény még a növekedés miatt ereje teljében van. Fontos, hogy száraz időben és estefelé végezzük el a gyűjtést.

Amennyiben szeretnénk kúraszerűen, valamilyen célzattal  gyógyteát inni, akkor mindenképpen figyeljünk arra, hogy “2-3 hétnél tovább semmiképpen se fogyasszuk, mert a visszájára fordulhat a hatása” – zárja előadását Halmos Mónika.

gyógynövény tárolás
Fotó: Yan Krukov / Pexels

A fent felsorolt gyógynövények mellett természetesen még van jó néhány, ami nemcsak az egészségünket támogatja, de nevelgethető a kis kertünkben vagy akár balkonládákban is. Viszont az itt felsorolt fajták kísérletezésével a leírtak szerint a legtöbb esetben pozitív lesz a kimenetel. Ezért mi arra buzdítunk, hogy ha eddig még vártál a gyógynövények otthoni szaporításával, kellő figyelmességgel bátran vágj bele! 

Ha pedig szeretnél ehhez hasonló zöld tippeket, híreket kapni, csatlakozz zárt Facebook csoportunkhoz, a Bolygóbarátok Társaságához, és iratkozz fel hírlevelünkre!

Források:

Györgytea
BENU Gyógyszertár
Gyógynövényhatározó
HáziPatika
Gyógynövény-völgy

Írd meg a véleményed