Szilárd samponos hajmosás, mézes szőkítés, rizsvizes hidratálás: a természetes hajápolás otthoni praktikái

  • 7 perc

Májusi témánk az öngondoskodás, ami magába foglalja a lelkünk és a testünk ápolását is. Ha valaki az utóbbira gondol, első dolog, ami eszébe juthat általában, hogy arcpakolással és két szem uborkával a szemén fekszik egy nyugágyon az erkélyen. Azonban nemcsak az arcunk, de a hajunk is tükrözi az éppen aktuális lelkiállapotunkat, és ápolása nem feltétlenül kell, hogy rutin legyen, inkább ugyanolyan kikapcsolódás és törődés saját magaddal, mintha a fentebb említett uborkákat igazgatnád éppen a helyükre.

Szöveg: Németh Petra
Kiemelt kép:  Tamara Bellis / Unsplash

Sampon, balzsam, kondicionáló

Ahány ember, annyiféle hajtípus. Természetesen ehhez a szépségipar is alkalmazkodott, így a boltok polcain a samponok sokféle variációja sorakozik különböző formájú és színű műanyag flakonokban, arra várva, hogy egy vásárló őt tegye be a kosarába. Azonban ezek a flakonok és persze a tartalmuk is sok esetben a környezetünkre és ránk nézve is káros anyagokat tartalmazhatnak.

Ha valaki tudatosan odafigyel a környezetére, illetve magára is, több alternatíva közül is választhat, ha samponért indul a boltba:

Szilárd samponok és samponszappanok

Kinézetre elég hasonlóak, azonban nagy különbség van a két termék között. A samponszappant jobban ajánlják az úgymond válogatós hajhoz, mert akárcsak a sima szappanok, zsír és lúg találkozásából lesznek. Ez utóbbi hatása miatt minden hajmosás után semlegesíteni kell savas öblítéssel, amihez használhatsz ecetet, almaecetet vagy citromlevet is. 

Ha nem találod szimpinek az ecetes öblítést, viszont mindenképpen szeretnél környezetbarát alternatívát használni a hajmosásnál is, akkor fordulj a szilárd samponokhoz. Mivel alapvetően bőrbarát pH-júak, így nem kell ugyanazt az öblítést elvégezni, mint a samponszappan esetében. 

Használatuk rém egyszerű, csak végig kell húzni a bevizezett hajon, és a keletkezett habbal ugyanúgy megmosni, mint folyékony társával tennénk. Ne lepődjünk meg, ha nem habzanak annyira, mint a folyékony samponok, attól még ugyanúgy tisztítanak, illetve azt is fontos itt megjegyezni, hogy legalább 2-3 hajmosásnyi idő kell ahhoz a hajnak, hogy átálljon ezekre az alternatívákra. 

Normál, zsíros és száraz hajra is lehet kapni, és nem kell speciális boltba menned ahhoz, hogy megvehesd a terméket, mert a drogériák polcain is elérhető többféle márka kínálatából. Vásárlás előtt ne felejts el meggyőződni arról, hogy állatkísérlet-mentes terméket válassz!

Ha egy kifejezetten bolygóbarát márka termékeiből válogatnál, keresd a Fleur De Lin, Napvirágszappan és az N.A.E szilárd samponjait, válogass a LUSH kínálatában található ezerféle illatú és hatóanyagú hajmosó tömböcskék közül, próbáld ki a Cocoon habszappanját akár hajmosásra is, vagy fedezd fel az Olivia Naturals elképesztő világát. 

Folyékony samponok környezetbarát kabátban

Ha valakinek túl nagy ugrás lenne szilárd samponra váltani a folyékony után, vagy valamilyen oknál fogva nem vált be neki a szilárd sampon (sajnos én is az utóbbi csapat táborát erősítem), szerencsére ő is talál számára környezetbarát terméket a polcokon. Néhány márka, felismerve az erre irányuló egyre nagyobb piaci igényt, újrahasznosított műanyag, üveg, vagy más környezetbarátabb csomagolásba önti vegán termékeit. Viszont ebben az esetben eshetünk bele a green washing csapdájába. Így vásárlás előtt mindig olvassunk utána a márkának, hogy később ne érjen minket csalódás.

Ezeket a termékeket könnyen megtalálod a drogériák, vagy akár hiper-szupermarketek polcain is.

De szeretném pár márkára felhívni a figyelmed, a teljesség igénye nélkül, akiknél a zöldre mosásnak a legkisebb az esélye: a magyar eredetű Phi Cosmetics, ami egy csapat nagyon szimpatikus lány kezében van, az állatkísérlet-mentességről és a társadalmi felelősségvállalásról jól ismert The Body Shop és Lush, valamint a nem olyan régen magyar piacra is bekerült, természetes és friss illatokat felhasználó N.A.E

Szerencsére a samponok mellett már a balzsamok és különböző kondicionálók is bekerültek a csomagolásmentes termékek világába, vagy megtalálhatók újrahasznosított műanyag, esetleg fém dobozban is. 

A fenti termékek esetében pedig nemcsak a csomagolásra fontos odafigyelni, vagy hogy állatkísérlet-mentes, esetleg vegán-e. Ha teheted, csekkold le, hogy honnan származnak az alapanyagok, fairtrade kereskedelem jellemzi-e a vállalatot, kőolajszármazék-, pálmaolaj- és fémmentes-e. Tudom, hogy ez így elsőre soknak tűnik, és meglehet, hogy az az első gondolatod, hogy ennyi mindenre nem tudsz odafigyelni, de hidd el, hogy idővel belejön az ember, és nemcsak a Földnek, de a saját testének is jót tesz a használatukkal. Segítségedre lehet az INCI Beauty nevű app, amit korábbi cikkünkben is említettünk.

Természetes hajfestés – lehetséges?

Nemcsak akkor kerülhet elő a hajfesték, ha valaki az első ősz hajszálait szeretné rejtegetni. Sokan lennének szívesebben szőkék vagy akár fekete hajúak, az eredeti barna helyett, hogy egy átlagos színt említsek. Tinikoromban én is megrögzött hajfestő/színező voltam, a legtöbb alkalommal vöröses-padlizsános árnyalatban pompáztam. Akkoriban még nem gondoltam bele, hogy ezeknek a termékeknek a használatával esetleg rosszat tehetek a hajammal vagy a környezetemmel. Szerencsére az első nem valósult meg, valahogy mindig sikerült anyukámmal pont jó márkákat kiválasztanunk, így a mai napig, ha eljutok egy fodrászhoz, dicsérő szavakat szoktam kapni. És nem csak azután, hogy a mesterművük készen lett.

Pár éve viszont, amikor elkezdett érdekelni a környezetvédelem, illetve a zero waste és vegán termékek világa, kicsit szerettem volna világosítani az amúgy seszínű, barna hajamon, így a lenti természetes alternatívákat (a hennát leszámítva), kisebb-nagyobb sikerrel ugyan, de mind kipróbáltam.

Méz

A méz egy tökéletes szőkítő szer, mert hidrogén-peroxidot tartalmaz, amit festéskor és melírozáskor is használnak, mesterséges formában. Elég nehéz vele bánni, és sok idő, mire ki tudod mosni a hajadból, emellett nem leszel tőle platinaszőke, de ad egy természetes napszítta színt a búrádnak, mindenféle roncsolás nélkül

Ehhez egy kis tálban keverj össze mézet és olívaolajat, kend fel a hajadra, kapj fel rá egy zuhanysapit, és aludj abban este. Reggel természetesen irány kiöblíteni a hajadat, nehogy Micimackónak hívjanak a többiek, aki fejjel esett a mézes bödönbe.

méz hajra
Fotó: cottonbro / Pexels

Citrom

Ennek segítségével gyakorlatilag melírozni lehet a hajat. A használata egyszerű, csak válaszd ki azokat a tincseket, amik keretbe foglalják az arcodat, egy pohár meleg vízbe facsarj bele egy egész citromot, majd kend fel egy ecset segítségével a kiválasztott részre. Ezután csak ülj ki a napra, és hagyd hogy megszáradjon. Természetesen mindezt ne nyáron a déli órákban tedd, nehogy leégj. Illetve a citrom savas hatása miatt a száradást követően mindenképpen használj hajpakolást, hogy ne roncsolódjon a hajad szerkezete. Például nézz szét a LUSH kínálatában, ahol a vegán és környezetbarát hajpakolások széles választékával találkozhatsz.

Kamillatea

A kamillateát az élet bármely területén tudjuk alkalmazni, legyen szó inhalálásról vagy akár a gyulladt szem ápolásáról. Így nem meglepő, hogy a hajunkkal is csodákra képes! Ha szeretnél a sötétebb árnyalatú hajadnak egy kis világosabb beütést adni, akkor mindenképpen érdemes kipróbálni. Egy nagy bögre forró vízbe áztasd bele a filteres vagy szálas kamillateát bő 10 percre, majd miután megfelelő hőmérsékeltűnek érzed, öntsd rá a hajadra. Aludj benne egy éjszakát és reggel mosd ki belőle. Ismételd meg, amilyen gyakran csak szeretnéd, mert amellett, hogy egyáltalán nem roncsolja a hajat, a korpásodás ellen is alkalmas.

Henna

Ha esetleg nem világosítani, hanem sötétíteni szeretnél a hajadon, a henna jó megoldás lehet. Ez egy természetes, növényi eredetű hajfesték, ami lakkszerű réteget képez a hajszálaid köré, ezzel garantálva, hogy minden tincsed gyönyörű színt kapjon. Használatának több előnye is van, szerintem az egyik legérdekesebb, hogy minden árnyalat teljesen egyedi lesz, így nem futhatsz össze az utcán ugyanazzal a 03-as burgundi színkódos hajú lánnyal. A hajtövek is szépek lesznek, és a hajszálaidra került plusz védőréteg kondicionál és fényesít is. A használata igazán egyszerű, a LUSH honlapján minden szükséges infót megtalálsz. 

https://www.instagram.com/p/CMPwqN3FCQ3/?utm_source=ig_embed

Almaecet és rizsvíz a természetesen selymes hajért

Na igen, a szekció címe nagyon hasonlít egy TV-s reklámszöveghez, úgyhogy lehet, hogy levédetjük ezt a mondatot. Viccet félretéve, az almaecet és a rizsvíz is jótékony hatással van a hajra, így érdemes kipróbálni.

Almaecet

Az almaecetnek antibakteriális hatása van, így hatékonyan működik gyors zsírosodásra hajlamos hajra, gombaölő tulajdonsága miatt pedig a rendszeres használata segíti a korpásodás megszüntetését. A benne található gyümölcssavak eltávolítják az elhalt hámsejteket, tisztítják a fejbőrt és segítik visszaállítani annak egészséges működését. 

Nem kell megijedni attól, hogy ecetszagú marad a hajad, szárítás után gyorsan elillan, a hajad pedig fényes, és selymes tapintású lesz.

Hogyan használd?

Ha hajat mosni készülsz, készíts be egy 1 literes kancsót magad mellé, keverj el benne 2 evőkanál almaecetet, majd a szokásos hajmosási rítusod végén ezzel öblítsd le a hajadat.

Rizsvíz

Az ázsiai kultúrákban már régóta elterjedt a rizsvíz használata, és előszeretettel alkalmazzák is a hosszú, egészséges haj megőrzése érdekében. Tele van antioxidánsokkal, vitaminokkal és aminosavakkal, amelyek növelik a haj rugalmasságát, elősegítik a növekedését, kisimítják a gubancos szálakat, és akárcsak az almaecet esetében, csillogó, fényes végeredményt kapunk a használatával.

Hogyan használd?

Az alkalmazása hasonló, mint amikor hajpakolást vagy hajmaszkot használunk: egyszerű ugyan, de egy kissé időigényes.

Öblíts le fél bögre rizst, tedd egy tálba, öntsd fel 2-3 bögre vízzel, majd áztasd benne 30 percig. Ha letelt a fél óra, szűrd le a vizet egy tiszta edénybe, és a szokásos samponos hajmosás után öntsd a rizsvizet a hajra, masszírozd bele és hagyd rajta állni 20 percet. Végül meleg vízzel öblítsd át még egyszer, és mehet is a törölköző-turbán. A megmaradt rizst nyugodtan dobd be egy lábasba, és a szokásos módon készítsd el magadnak az ebéd mellé köretnek, így nem fogunk pazarolni sem. 

Fotó:  Vie Studio / Pexels

Az a fránya fésülködés

Én személy szerint utálok fésülködni, akár rövidebb, akár hosszabb a hajam, valamiért unszimpatikus tevékenység. Szerencsére szögegyenes zuhataggal rendelkezem, és elég kedvesen viselkedik, így nem is igényli a folyamatos Aranyhaj és a Nagy Gubanc típusú fésülgetést. De, ha már tényleg arra kerül a sor, hogy muszáj, akkor csak olyan fésű vagy kefe kerül elő, ami környezetbarát, és nem egy újabb műanyag, ami a fürdőszobapolcra kerül. 

Szerencsére nemcsak a fogkefénk, de a hajkefénk is készülhet bambuszból, ami jó hír minden környezetvédő számára. Sok esetben nemcsak a foglalata, de a sörtéje is bambuszból van, és könnyedén kifésüli a nagyobb csomókat is. A legtöbb drogériában megtalálható valamelyik változata, de a The Body Shop kínálatában is fellelhető.

bambusz hajkefe
Fotó: Anete Lusina /  Pexels

Ha szeretnétek ehhez hasonló zöld tippeket, híreket kapni, kövessetek minket Instagramon, csatlakozzatok zárt Facebook csoportunkhoz, a Bolygóbarátok Társaságához és iratkozzatok fel hírlevelünkre!

Írd meg a véleményed