Növényi olajok, virágvizek, magőrlemények: fenntartható, természetes bőrápolás a mindennapokban

  • 5 perc

Május havi témánk a self-care, melyről sokunk gyertyafényes habfürdőre és illatos krémekkel való arcmasszázsra asszociál. Az egyik legfontosabb szervünk a bőrünk, mely megvéd minket a külvilág különböző behatásaitól, így az egészségápolás fontos része, hogy törődjünk vele.

Kiemelt kép:  Katherine Hanlon / Unsplash

Azonban sok kozmetikum – melyet gyakran a reklámok tökéletesre sminkelt (vagy photoshoppolt) modelljeivel sóznak ránk – többet árt, mint használ a bőrnek. Ráadásul a környezetünk szempontjából is káros a temérdek, csomagolásból származó hulladék, vegyianyag, műanyagszemcsék.

Szerettünk volna eligazodni a bőrápolási fogalmak, termékek útvesztőjében, így Kocsmáros Gabitól, a Fleur de lin márka és kozmetika megálmodójától, Magyarország első slow szemléletű kozmetikusától kértünk tanácsot.

Mi az a slow szépségápolás?

“Az általam képviselt slow szépségápolási filozófia tudatos és fenntartható megoldásokat kínál a hétköznapi bőrápoláshoz,” kezdi Gabi. Social media csatornáin, blogján és workshopjain olyan, a hétköznapokban is megvalósítható bőrápolási ismereteket és tippeket oszt meg, amelyek segíthetnek a környezetbarát bőrápolás módszereinek elsajátításában. Az elmélet mellett a gyakorlatban is kipróbálhatjuk ezeket, hiszen Gabi belvárosi kozmetikai szalonjában ugyanezt a slow szépségápolási szemléletet alkalmazza. A szalonban a kozmetikus osztatlan figyelmét élvezhetjük: itt minden azért van, a fényektől a zenén át az illatokaig, minden arról szól, hogy valóban pihenni tudjunk, és teljesen megújulva, felfrissülve térhessünk vissza a nyüzsgő hétköznapokba.

“A slow kozmetika a legegyszerűbb, de a legnélkülözhetetlenebb összetevőkből áll: a tiszta hatóanyagokból és a tápláló emberi érintésből.”

Ismeretlen elektrokozmetikai gépek és kétes hatású szintetikus, petrolkémiai összetevők, tartósítószerek, színezékek, illatanyagok helyett ebben a szalonban átláthatóságot és fenntartható szépségápolást találunk. Ez megmutatkozik az ökológiai gazdálkodásból származó természetes hatóanyagokban – mint amilyenek a kiváló minőségű, esszenciális zsírsavakban és vitaminokban gazdag növényi olajok, terápiás hatású illóolajok, hazai kistermelőktől érkező virágvizek és ásványi anyagokkal feltöltő természetes anyagok – illetve a hulladékmentes szemléletben, hiszen a felhasznált anyagok újrahasznosítható üveg- vagy papírcsomagolásban, nagy kiszerelésben kerülnek a kozmetikába.

Fotó: Christin Hume / Unsplash

A Fleur de lin termékek ugyanezzel a minimalista, fenntartható szemlélettel készülnek: nem tartalmaznak felesleges összetevőket, amikor csak lehet hazai kistermelőktől beszerzett hidrolátumokat, javarészt biogazdálkodásból származó növényi olajokat és vajakat, amelyek a bőr számára valódi tápanyagot jelentenek. A termékek csomagolásához pedig újra felhasználható, üveg vagy alumínium tárolókat választ, amelyek később új életet kaphatnak az otthonunkban.

Gabi sok év tapasztalával, ugyanezzel a minimalista, környezettudatos szemlélettel állított most össze egy mindennapos bőrápolási rutint. Nézzük is, mit ajánl:

1. Kezdj a tisztítással!

“Az arcod tisztítására a leggyengédebb választás egy hidegen préselt növényi olaj! Egy mokkáskanálnyi (mandula)olajat masszírozz el hosszan az arcodon, a nyakadon és a mellkasodon, majd egy meleg-forró vízbe mártott és kicsavart törölközővel vagy kendővel töröld át. Ezzel a módszerrel eltávolíthatod a szennyeződéseket, a felesleges faggyút és a sminket is,” tanácsolja Gabi.

A temérdek reklám és tinimagazin “jótanácsai” után, melyek mumusként állítják be a zsíros bőrt, talán furcsa elhinni, hogy az olajok jót tennének neki. Gabi azonban ledönti ezt a tabut:

“Egy dolgot tisztázzunk: a bőr zsírosan (és savasan) érzi jól magát.”

A zsírt (vagy igazi nevén faggyút) azért termeli a testünk, hogy védje a bőrt, illetve a test saját magát – a bőr segítségével – a környezeti ártalmaktól: különböző vegyi anyagoktól, a nedvességtől illetve a levegő magas páratartalmától, és különböző fizikai behatásoktól (dörzsöléstől, vakarástól).

Fotó: Kelly Sikkema on Unsplash

“Amikor megbomlik az egészséges bőrflóra, és csökken a zsírtartalom a felszínen, azzal nagyon könnyen elcsúszik a pH is, és akkor aztán baktériumok és gombák hadserege cirkál minden akadály nélkül ki-be. A sminklemosó olaj lényege a „hasonló hasonlót old” elvén alapul. Eszerint tehát az zsírt zsírral (jelen esetben olajjal) oldjuk,” magyarázza Gabi.

A habzó letisztítókkal ellentétben – melyek mosóaktív anyagaikkal (sokszor kőolaj- vagy szilikonszármazékkal) eltávolítanak minden zsírt, majd valamilyen tetszőleges filmképző anyaggal bevonják a bőrt – az arctisztító növényi olaj szépen elkeveredik a bőrfaggyúval, az abban található napi szennyeződésekkel, sminkmaradványokkal, és a meleg vizes törölközővel egyben tudjuk mindezt eltávolítani. Ez a módszer olyan gyengéden tisztít, hogy kisbabáknál és nagyon érzékeny bőrnél is teljes biztonsággal alkalmazhatod.

Nem minden olaj jó azonban: a magas telített zsírsav tartalmú olajokat és vajakat érdemes kerülni az arctisztításkor, mert ezek megkeményítik a faggyú felszínhez közeli részét, és így könnyen vezethetnek nem kívánt mitesszerekhez ezért a letisztításhoz ne használjunk kókuszolajat, kakaóvajat, mangóvajat, avokádóolajat!

Bátran használhatsz viszont mandula-, olíva-, sárgabarackmag, szezám, argán, jojoba, dió, mogyoró-, lenmag, kendermag és feketeköménymag olajat. Ezek szuperül higítják a faggyút, és így finoman a pórus belsejéből is eltávolítanak valamennyi maszatot anélkül, hogy zsírossá tennék, vagy teljesen kiszárítanák a bőrt. Fontos azonban, hogy hidegen préselt, illatos, (lehetőleg bio) olajokat keress, akár az élelmiszeres részlegen, de még jobb, ha termelőtől. Gabi kedvence a mandulaolaj, így ez a webshopjában is elérhető

természetes bőrápolás szérum
Fotó: Angélica Echeverry / Unsplash

2. Tonizálj a virágok erejével

Tisztítás után érdemes tonizálni, vagyis visszaállítani a bőröd egészséges pH-ját. Ez segít neki megküzdeni a környezeti ártalmakkal, és összehúzza a pórusokat is. Tonizálásra használhatsz virágvizeket (más néven hidrolátumokat), például levendula- vagy rózsavizet,” tanácsolja Gabi.

A hidrolátumok a növények többnyire illatos, vizes kivonatai, amelyek a gőzlepárlás során keletkeznek. Az egyik legegyszerűbb növényi kivonat, amely minimális környezeti terheléssel hozható létre, így a fenntartható slow szépségápolás nélkülözhetetlen része.

A hidrolátum a gőz lecsapódása, ami átjárta az aromás növényt, és amiben még az illóolaj leválasztása után is találhatók illóolaj maradványok, illetve a növény vízben oldható hatóanyagai.

A virágvizek jóval gyengédebben hatnak, mint az illóolajok, és ugyanarra használhatók, mint az illóolajok, de azokkal ellentétben a hidrolátumokra nincs ellenjavallat. Vízként természetesen zsírokkal nem, csak vizes anyagokkal keverednek.”

Ha nincs otthon virágvíz, a tonikot magadnak is elkészítheted néhány naponta frissen:

“100 g forralt és visszahűtött vízben keverj el 1 teáskanál almaecetet vagy citromlevet, és ezzel töröld át az arcod tisztítás után,” osztja meg velünk az egyszerű receptet Gabi.

Fotó: Brooke Lark / Unsplash

3. Hidratálj, de csak természetesen

“Ez talán az egyetlen lépés, amihez szükség lehet krémre, de sokszor csak pár csepp olajra vagy olajszérumra vágyunk. Az utóbbit a toniktól nedves bőrbe simítsd, így mélyebben beszívódik. Ha pedig a krém mellett döntesz, akkor a kiválasztáskor ügyelj arra, hogy hidegen préselt növényi olajok és virágvizek adják a termék alapját, és a lehető legkevesebb hozzáadott szintetikumot tartalmazza a termék. Ha a tisztításhoz nem használsz habzó lemosókat, csak olajat, kevésbé szárad ki a bőröd, és így ritkábban lesz szükséged krémekre is. A bőrápolásban is minden mindennel összefügg,” magyarázza Gabi.

Krémválasztásnál ügyelj az összetevők listájára – ezt az INCI nevű alkalmazással is megteheted, melyről itt írtunk bővebben – és kerüld a szintetikus összetevőket, pálmaolajat, és figyelj arra, hogy állatkísérlet-mentes terméket válassz. Nemrég Vászonzsákoslány készítette egy videót arról, miért is olyan fontos ez. 

4. Jöhet a kényeztetés

A tisztítás, tonizálás, hidratálás mellett ugyanolyan fontos az is, hogy időről időre kényeztessük a bőrünket. De nemcsak a bőrünknek, a lelkünknek is jót tesz, ha néha egy plusz félórát szánunk arra, hogy csak magunkkal foglalkozzunk.

“Pakolásként meleg zöldteával keverj el zablisztet, egy kevés gyümölcs- vagy zöldséglevet és egy szűk mokkáskanál hidegen préselt olajat. Vidd fel az arcodra, hagyd rajta, amíg kihűl (10 percig), és langyos vízzel mosd le. Utána tonizálj és hidratálj is! Ha a szemed a nap végére fáj a gép előtti munkától, búzavirághidrolátumot vagy teát használj: egy arclemosó korongot márts a meleg teába, és ezzel borogasd a fáradt szemedet!”

Fotó:  Daria Shevtsova / Pexels

5. Őrölt magvakkal a tiszta bőrért

Ha olajjal tisztítod az arcod, nincs szükség kampányszerű radírozásra, hiszen fenntartod a tiszta állapotot nap, mint nap. Ha úgy érzed, mégis radíroznál, darált diót vagy mandulát keverj pépesre valamilyen gyümölcslével, és ezzel masszírozd át a bőröd. A gyümölcssavak gyengéd kémiai hámlasztók, a magőrlemény fizikai adottságainál fogva. ráadásul a gyümölcslé cukortartalma hidratálja is a bőrödet.

A test radírozása is frissítő lehet néha: ehhez cukrot keverj vizes homok állagúra hidegen préselt növényi olajjal, például sárgabarackmag- vagy mandulaolajjal, és zuhanyzás után gyengéden masszírozd át vele a tested, majd meleg, de nem forró vízzel öblítsd le.”

Fotó: cottonbro / Pexels

6. Figyelj a saját igényeidre

Ne feledd, ezek csak tanácsok: mindenkinek más és más bőrápolási rutin válik be. Figyeld a bőrödet, és konzultálj kozmetikussal, bőrgyógyásszal, hogy a saját igényeidnek megfelelően ápolhasd az arcod és a tested!

Ha szeretnétek ehhez hasonló zöld tippeket, híreket kapni, kövessetek minket Instagramon, csatlakozzatok zárt Facebook csoportunkhoz, a Bolygóbarátok Társaságához és iratkozzatok fel hírlevelünkre!

Írd meg a véleményed