Tavaszi nagytakarítás, csak természetesen: itt a nagy tisztítószer-körkép

  • 8 perc

Az új évszak beköszöntével sokunkban buzog a vágy, hogy végre oda is elérjen a portörlővel a lakásban, ahova eddig nem jutott el. Nem akarjuk tovább kerülgetni azt a felvakarhatatlan foltot a szőnyegen, és jó lenne már az ablakpucolásnak is nekiesni.

Március hónapban összefogtunk Antal Évivel, azaz Vászonzsákoslánnyal, hogy megmutassuk, a tavaszi nagytakarításhoz és tisztasághoz nincs szükségünk olyan vegyszerekre, amelyek egészségünkre és környezeztünkre is káros hatással lehetnek. Először a natúr tisztítószereket vettük végig Instagram posztunkban, ebben a cikkben pedig további részleteket és bennfentes tippeket olvashatsz szerzőnk, Németh Petra tollából.

Íme 6+1 tipp, hogy környezetbarát módon csinosíthasd ki a lakás minden pontját!

1. Az esszenciális ecet

Bár az ecet nem tartozik a legillatosabb folyadékok közé, mégis minden háztartásban megtalálható. Hogy miért?

Ez az egyik legtermészetesebb tisztítószerünk, ami amellett, hogy remek vízkőoldó, fertőtlenít, hatékonyan elbánik a penésszel, tisztává varázsolja a szőnyegünket, hasznos kellék ablakpucolás során, de akár öblítőként is funkcionálhat vízzel hígítva és pár csepp illóolajjal összekeverve. Mint látható, a lakás szinte bármely pontján használhatjuk, legyen szó a vízforralónk tisztításáról, vagy a zuhanykabin sarkaiban megbúvó barátságtalan foltok eltüntetéséről.

Érdemes még heti egyszer a lefolyókba is kb. fél bögre ecetet önteni, hogy megszüntesse az esetleges, vagy már javában tomboló kellemetlen szagokat.

És íme, egy plusz tipp Évitől azoknak, akik nem tudnak megbarátkozni a jellegzetes szaggal:

“Száradás után a savanyú szaga eltűnik, de ha zavarónak tartod, egy vízzel hígított befőttes üvegbe tegyél néhány bio narancshéjat, hagyd 2 hétig érlelődni, szűrd a tartalmát egy használt szprés flakonba, és már kész is a karácsony illatú általános felülettisztító.” 

Mire vigyázzunk a használatakor?

Minden felsorolt jó tulajdonsága ellenére nagyon is óvatosnak kell lenni vele, mert nem használható bármilyen felületen. A fa, gumi és kőből készült munkalapok és padlók kifejezetten nem szeretik az ecetet, annak savas hatása miatt. És ebbe a táborba sorolható még a zsíros serpenyő is, ami szintén jobban örülne egy lúgos tisztítószernek, például vízben feloldott trisónak.

Beszerzése igen egyszerű, bármelyik élelmiszerboltban, hiper- vagy szupermarketben, gyógyszertárban, de a legtöbb csomagolásmentes boltban is megvásárolhatod.

természetes tisztítószer ecet
Fotó: Daiga Ellaby / Unsplash

2. Az opcionális citromsav

Ha esetleg Évi ecetszag-semlegesítő ötletétől sem érzed magadat teljesen biztonságban a takarítás során keletkező kellemetlen szagtól, akkor a citromsavat neked találták ki!

“Az ecetnél gyengédebb, de mégis hatékony sav. A citromsav vízben oldva válik használhatóvá. Mivel szilárd halmazállapotú, az ecettel ellentétben könnyebben felvihető nehezen takaríthatón felületekre és belekeverhető szilárd tisztítószerekbe, készíthető belőle mosogatógép-tabletta és fürdőbomba.” – olvasható a Tudatosvásárló oldalán

Mint az ecet alternatívája, a citromsavat is hatékonyan tudjuk alkalmazni vízkőoldásra, általános felülettisztításra, felmosásra, vagy akár WC- takarításra is. 

Ha felmosásra vagy felülettisztításra szeretnéd használni, csak keverj össze 1-2 evőkanál citromsavat vízzel, hagyd pár percig állni, hogy feloldódjon, majd nyugodtan csepegtess hozzá egy kis illóolajat, és kezdődhet is a takarítás! 

Mire vigyázzunk a használatakor?

Mivel a citromsavat ellenőrzött keretek között, zárt tartályokban, fekete penészgombák állítják elő, nagyon kell vigyázni vele. Ha rosszul szellőző helyiségben használjuk, ahol nedves és párás a levegő, ott bizony egy idő után elkezd penészedni. Ha tudjuk, hogy ilyen helyen tervezünk takarítani vele, akkor inkább barátkozzunk meg az ecettel, hogy elkerüljük ezt a kellemetlenséget.

Megtalálhatod többféle kiszerelésben a nagyobb élelmiszerboltok polcain, de akár kimérve is megvásárolhatod a csomagolásmentes boltok bármelyikében.

természetes takarítás tisztítószer citromsav
Fotó: Monfocus / Pixabay 

3. A sokoldalú szódabikarbóna

“A fekete öves zero wasterek tudják, mi mindenre lehet használni a szódabikarbónát, legyen szó kozmetikumkészítésről vagy lefolyótisztításról. Kiválóan szagtalanít, és nincs nála jobb súrolószer, de akár WC- bombát is készíthetsz belőle” – kezdi mesélni Évi.

A szódabikarbóna finom szemcsés szerkezete miatt kiválóan működik mint súrolószer, oldja a vízkövet, fertőtlenít, szembeszáll a penésszel. Használhatjuk hűtő szagtalanítására is, de akár az odaégett ételmaradékot is könnyen eltávolíthatjuk a segítségével. Csak forraljunk fel néhány evőkanállal belőle a piszkos lábasban, majd dörzsöljük le az elszenesedett réteget.

Tudjuk, hogy a sütőtakarítás nem egy kedvelt sportág, de ez a csodaszer ilyenkor is nagy segítséget nyújthat. Készítsünk vízzel összekeverve belőle pasztát, majd a még forró sütő belsejébe kenjünk fel. Ha megszáradt, kefével és meleg vízzel mossuk le, majd egy bögre víz és két evőkanál szódabikarbóna keverékével töröljük át.

Hasonló cipőben jár a mikrohullámú sütő is. Mindenkinek pukkadt már szét vagy fröcskölt világba valamilyen isteni étele benne, mert ahelyett, hogy szépen megvárta volna, hogy az megmelegedjen, természetesen valami elvonta a figyelmét, így az utolsó utáni pillanatban ért vissza, hogy kikapcsolja a szerkezetet. Az ilyen balesetek után ott maradt zsírfoltokra is tudunk ajánlani egy nagyszerű szódabikarbónás technikát. Egy kanálnyit szórj rá az általad kiválasztott, szimpatikus lapos tányérra, és 2 percre tedd be a mikróba, majd egy szivacs segítségével dörzsöld át a felületet. Szuperül beválik!

Ha esetleg előkerült egy olyan tavaszi ruhád, amit azért nem hordasz már, mert tavaly leöntötted kávéval, vagy nem tudod már hogy fordítani a díszpárnát a kanapén, mert mindkét oldala teafoltos, akkor csak áztasd be a textilt egy éjszakán át szódabikarbónás vízbe, és másnap újra a régi lesz.

A citromsavhoz hasonlóan ez a termék is szinte bármelyik élelmiszerboltban fellelhető, de ha van otthon egy felesleges befőttes üveged, csak vidd magaddal, ha legközelebb csomagolásmentes boltban jársz, hiszen ott kimérve is beszerezheted.

szódabikarbóna
Fotó: Femina

4. A nagy múltú Marseille szappan

Ha egy olyan univerzális kozmetikumot és tisztítószert keresel, ami csak természetes összetevőkből áll, sokoldalú és kis helyen is elfér, nem kell tovább keresgélned!

Hogy mi miért szeretjük annyira?

Ez a 100%-ban natúr szappan olíva- és kókuszolajból készül, illat- és színezőanyag-mentes, nem tartalmaz sem szintetikus, sem állati eredetű összetevőket, valamint pálmaolajat sem.

Alkalmazhatod folttisztításhoz, takarítás vagy kézi mosás során. De nagyon jól működik szappanként és akár samponként is, mert az olívaolaj jótékony hatásának köszönhetően ápolja és hidratálja a bőrt.

Mint látod, rengeteg területen fel tudod használni a mindennapokban, kiváltva ezzel csomó plusz termék megvásárlását, melyek gyakran például csak műanyag tubusokban érhetőek el.

Ha további inspirációra lenne szükséged az alkalmazását illetően, sok szeretettel ajánljuk neked Munkácsi Brigitta Levendula és ecet című könyvét a témában.

Fontos tipp, hogy használat után mindig hagyd teljesen kiszáradni, hogy még sokáig tudd bevetni!

A Marseille szappant megtalálod a legtöbb drogéria polcain, öko-bio boltokban, valamint a Zöldbolt és a Pauza kínálatában is.

marseille szappan
Fotó: Karolina Grabowska / Pexels

5. A retro etil-alkohol

Évi szavait idézve “a gyógyszertári etil-alkoholnál nincs jobb fertőtlenítő”. És ez valóban így igaz, hiszen képes elpusztítani a baktériumokat, néhány vírusfajtát és a gombát is. Bátran alkalmazhatjuk gyakran fogdosott felületeken, például villanykapcsolókon és kilincseken.

A jelenlegi helyzetben különösen fontos a folyamatos tisztítás, fertőtlenítés, és az etil-alkohol segítségével akár házilag is könnyen elkészíthetjük a kézfertőtlenítőnket a következő hozzávalókból:

  • 1 bögre etanol (etil-alkohol)
  • ½ bögre aloe vera gél
  • kb 10-15 csepp teafaolaj

Mindezek mellett nagy előnye még, hogy üvegben árulják, amit könnyen újrahasznosíthatsz, de ha már nagyon sok lenne belőle otthon, akkor látogass el egy szelektív hulladékgyűjtő pontra.

etil alkohol természetes fertőtlenítő
Fotó: Katie Harp / Pexels

6. Az elszánt nátrium-perkarbonát

A nátrium-perkarbonát, vagy közismertebb nevén folttisztító só a marhaepeszappan vegán változata, ami ugyanúgy képes a fehérítésre és a fertőtlenítésre, mint a hipó, csak környezetbarátabb módon, illetve ez a vegyület mérgező klórgázt sem tartalmaz.

Kiválóan működik a fugatisztítás során, remek zsíroldó szer, és szembeszáll a penésszel is.

A takarítás mellett a mosás és folttisztítás területén is nagy segítséget nyújthat nekünk, akár az olyan makacs szennyeződésekkel is elbánik, mint a textil arctisztító korongunkon maradt szempillaspirál-folt.

Mire vigyázzunk a használatakor?

Ha folttisztítóként használjuk, alkalmazhatjuk tömény formában vagy vízzel összekeverve, pépként, viszont a második esetben figyeljünk arra, hogy ne maradjon túl sokáig a textilen, mert könnyen roncsolhatja azt.

A vegyület bomlásának gyorsasága a hőmérséklettől függ (magasabb hőmérsékleten gyorsabban bomlik), így amennyiben oldatként tervezzük használni, ajánlott frissen elkészíteni azt a mennyiséget, amit egyszerre fel is tudunk használni, különben csak mosószóda oldatunk lesz.

A nátrium-perkarbonátot beszerezhetjük bioboltokban és drogériákban is. 

+1 Az ökos bolti tisztítószerek

Évi azoknak is hozott egy jó tippet, akik egyelőre ódzkodnak a fent említett takarítószerek használatától:

“Ha inkább a bolti takarítószerekben bízol, akkor sem kell kétségbe esned, hiszen temérdek környezetbarát termék kapható ma már a bioboltokban, szupermarketekben és drogériákban is, újrahasznosítható vagy visszaváltható csomagolásban. „

És való igaz, az egyre bővülő fogyasztói igényeknek hála, már nem csak specifikus boltokban lehet kapni környezetbarát tisztítószereket, ahogyan azt egy korábbi cikkünkben is megemlítettük. 

Ha olyan terméket választasz, amit az EU-n belül gyártottak, érdemes keresni rajta az EU-ECOLABEL címkét, ha az EU-n kívül, akkor pedig nem árt jobban megvizsgálni, hogy valóban állatkísérlet-mentes-e. Ezen kívül mindig járjunk utána az egyes termékek eredetének, és még a vásárlás előtt szúrjuk ki, hogy nehogy a greenwashing csapdájába essünk.

Pár példa arra az esetre, hogy jobban kiigazodhass a boltok polcait fürkészve:

Cycle

A Cycle egy magyar környezetbarát tisztítószermárka, akik természetes savak és újrahasznosított tisztított víz felhasználásával állítják elő termékeiket, így elmondhatják magukról, hogy 90%-ban újrahasznosított tisztítószereket állítanak elő.

De nemcsak a folyadék egy része kerül újrahasznosítás során a palackba, hanem maga a palack is 100%-ban újrahasznosított, és akár újrahasznosítható a tartalma elhasználása után is. Így, ha később házilag szeretnél előállítani például egy általános felülettisztító szert, akkor az ő flakonjukat nyugodtan be tudod vetni erre a célra.

A szórófej az egyetlen részlete a terméknek, ami nem újrahasznosítható, de ezen is dolgoznak már, és amíg ők a megoldást keresik, piacra dobták az alumínium kupakkal ellátott utántöltő palackukat. 

A Cycle szerencsére több mint 10 féle üzletben és webáruházban érhető el, így ha szimpatizálsz a márkával, a honlapjukon gyorsan utána is tudsz nézni, hol található hozzád legközelebb.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CYCLE.bio – Hungary (@cycle.bio.hungary)

Souldrops

A Cycle-höz hasonlóan a Souldrops is egy magyar márka, akik 100%-ban újrahasznosított flakonban dobták piacra termékeiket. Amellett, hogy állatkísérlet-mentesek, nem tartalmaznak kőolajszármazékot, és azokat az összetevőket, amelyek pálmaolajat tartalmaznak, mind Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal (RSPO) tanúsítvánnyal rendelkező forrásból szerezték be.

Ha nemcsak a belsőt, de a külsőt is fontosnak tartod, akkor ez a te terméked!

A csomagolása, mindamellett, hogy újrahasznosított anyagból készült, több mint 10 féle színben pompázik a nagyobb szupermarketek (Tesco, Metro, Interspar) polcain. Válassz akár egy napsárga mosogatószert, vagy egy lila öblítőt, garantáltan feldobja a helyiségeid hangulatát!

Ha pedig elfogyott a tartalma, egy alapos kiöblítés után használhatod akár vázának vagy ceruzatartónak is, a lehetőségek tárháza nyitott, és csak rajtad áll, hogy milyen formában hasznosítod újra.

Frosch

Avagy a békás márka.

Ennek a márkának az eredete még 1986-ra nyúlik vissza, és az első környezetbarát termékeket képviselő márka volt Németországban. Saját víztisztító üzemük van, a gyártás során csak természetes alapanyagokat használnak fel, és növényi alapú tisztítószereik könnyen és gyorsan lebomlanak. A csomagolás előállításához kizárólag 100%-ban újrahasznosított anyagokat használnak fel, és a díjnyertes újrahasznosítási kezdeményezésük a  “nyitott innovációs projekt”, amelybe szívesen várják további partnerek becsatlakozását.

Termékkínálatukban megtalálhatóak tisztítószerek, mosó- és mosogatószerek, öblítők, valamint kifejezetten a babák bőréhez kíméletes termékek is.

A legtöbb drogériában, hiper- és szupermarketben egyaránt elérhető ez a márka.

Meglehet, hogy az öko irányt képviselő márkák drágábbnak hatnak, viszont ilyenkor mindig mérlegeljük azt, hogy milyen értékeket képviselő cégeket szeretnénk támogatni. Hiszen, ha megvásárolsz egy terméket, az a Te mindennapjaid része lesz, és jobb érzéssel használod otthon, ha egy jó ügyet képviselsz a megvásárlásával. Természetesen sok olyan helyzet van, amikor ezeket nem engedhetjük magunknak, ilyenkor az első 6 környezetbarát megoldás tud segíteni, és az interneten körbenézve rengeteg DIY ötlettel találkozhatunk. Kukkantsunk csak rá például Évi videójára, aki több trükköt is bemutat nekünk a fentebb felsoroltak közül.

Ha pedig szeretnél ehhez hasonló zöld tippeket, híreket kapni, csatlakozz zárt Facebook csoportunkhoz, a Bolygóbarátok Társaságához, és iratkozz fel hírlevelünkre!

Szerzőnkről:

Vélemények

Töltekezz, hogy aztán te is adhass: 8 bolygóbarát tipp a mentális egészség megőrzéséhez - Green Guide Budapest

2021.05.15.

[…] vagy a megfelelő módon kidobni. Egy alapos rendrakás, lomtalanítás, szanálás és takarítás csodákat tehet a közérzetünkkel is! Amellett, hogy pár órára leköti a figyelmünket, […]

A lomtalanítás-hegyen túl, 5. rész: A befőttes üvegek (új) élete - Green Guide Budapest

2021.03.31.

[…] márciust leginkább a tavaszi nagytakarításnak, lomtalanításnak, szelektálásnak szenteltük. Cikkeink során végighaladtunk otthonainkban […]

“Az új folyékony arany” - Érdekességek a vízről, vízlábnyomról és -használatról a Víz Világnapján - Green Guide Budapest

2021.03.23.

[…] használsz otthon, tisztább marad a lefolyó víz (természetes tisztítószer tippeket itt találsz). Ez jobb a vízi élőlényeknek, és tisztítani is könnyebb a […]

A mosódiótól a mosótojásig: 8 környezetbarát mosószer-alternatíva - Green Guide Budapest

2021.03.17.

[…] megújulás témánk apropóján összefogtunk Antal Évivel, vagyis Vászonzsákoslánnyal, és a környezetbarát tisztítószerek után most a mosáshoz kapcsolódó termékeket is körbejártuk a klasszikus mosószódától, […]

A lomtalanítás-hegyen túl, 2. rész: így szanálj tudatosan a fürdőben és a hálóban - Green Guide Budapest

2021.03.14.

[…] minősülnek, és egyre többen kíváncsiak a környezetbarát takarítás lehetőségeire. Mi is összegyűjtöttük nektek a legfontosabb természetes tisztítószereket Vászonzsákoslány Évi segítségével. Mosó- és […]

Írd meg a véleményed