A mosódiótól a mosótojásig: 8 környezetbarát mosószer-alternatíva
- 10 perc
Mosószóda, mosódió, ecetes öblítés, mosótojás, mikroműanyag-gyűjtő zsák… Biztos szembejöttek már veled is ezek a kifejezések. Ha te is tervezgetted már, hogy környezetbarátabbá teszed a mosási rutinodat, de nem tudtad, hol kezdd el, vagy éppen elvesztél a különböző öko lehetőségek labirintusában, ez a cikk neekd szól!
Márciusi, természetes tavaszi megújulás témánk apropóján összefogtunk Antal Évivel, vagyis Vászonzsákoslánnyal, és a környezetbarát tisztítószerek után most a mosáshoz kapcsolódó termékeket is körbejártuk a klasszikus mosószódától, egészen a 21. századi Ecoegg-ig. Évi mindet be is fogja nekünk mutatni egy tőle megszokott, szuper hasznos videó formájában:
Szerzőnk, Németh Petra pedig utánajárt a különböző alternatíváknak, és most elkalauzol minket Öko Masa mosodájába.
1. A legendás mosódió
A mosódió egy délkelet-ázsiai fa kimagozott termése. A szappanfák családjába tartozó növény egy különleges anyagot tartalmaz, aminek saponin a neve, és meleg vízzel érintkezve habzani kezd. Indiában már évszázadok óta, tőlünk nyugatra pedig pár éve kezdték el használni mosásra, és hatalmas népszerűségnek örvend a környezettudatosságra törekvők körében.
A mosódió, amellett, hogy környezetbarát, nem tartalmaz foszfátot és tenzideket, így nem irritálja a bőrt és a nyálkahártyát. Tehát helló, érzékeny bőrűek, ezeket a golyócskákat nyugodtan tudjátok használni ti is!
Hogyan használd?
“4-5 szem dióhéjat tegyél egy kis vászonzsákba, majd helyezd a ruhák közé a mosógépbe. Kíméletes a ruhákkal, eltávolítja a kellemetlen szagokat és a foltokat.” – tanácsolja Évi.
Az első mosás alkalmával a diók még fényesek, ragadósak, majd mosásról-mosásra, ahogy veszítenek a szappantartalmukból, lassan kiszáradnak és elvékonyodik a héjuk. Ha 40 fokon mosol, nagyjából 3-4 alkalommal tudod felhasználni ugyanazt a csomagocskát, ha 60 vagy magasabbon, akkor pedig 2-3 alkalommal. Ez egyénenként változhat, de ha úgy érzed, hogy teljesen kimaxoltad azt az 5 szemet, és már semennyi szappantartalma sincs, akkor a héjak mehetnek is a komposztba.
Jó hír, hogy a kis diócskák a mosás során végig a mosógépben maradhatnak, mert az öblítés már hideg vízzel történik, így a szappan nem képes tovább oldódni belőlük.
Mit használj mellé?
Amennyiben szeretnéd, hogy a ruháid ne csak szép tiszták, de illatosak is legyenek, az öblítéshez használj 1 dl ecetet mosóparfümmel, vagy löttyints egy keveset a kedvenc öko öblítődből.
Amennyiben csak fehéreket szeretnél mosni, és Isten ments, hogy besárguljanak, akkor a mosószer-adagolóba tegyél 1-2 evőkanál mosószódát, illetve 2 evőkanállal a nátrium-perkarbonátból (erről a csodaszerről itt írtunk), így később is élvezheted a hófehér, illatos textileket.
Ha megtetszett a mosódió mint mosószer alternatíva, beszerezheted a Zöldboltban, az Öko kuckóban, a Zöldpolcnál, de akár a Rossmannban is.
2. Az innovatív mosótojás
Nem jártál sikerrel a mosódióval? Évi összefoglalta nekünk, hogy miért is lehet szuper alternatíva az Ecoegg:
“Ez egy újrahasznosított műanyagból készült tojás, aminek a belsejében turmalin és mosószóda golyócskák lapulnak, ezek végzik el a piszkos munkát. 1 adag golyócska akár egy évig is elég lehet, és utána nem kell az egész szerkezetet, csak az utántöltést megvenni. Gazdaságos, környezetbarát és kis helyen elfér.”
Az Ecoegg külső borítása 100%-ban újrahasznosított, rugalmas gumiból készült, így nem kell félned attól, hogy esetleg kárt tenne a mosógéped dobjában.
A mosódióhoz hasonlóan ez a termék is hipoallergén, nem tartalmaz semmilyen káros összetevőt, így érzékeny bőrűek számára kifejezetten javasolt a használata.
A tojáson belül kétféle tisztítógolyócska található, sötét színű és fehér. Az első egyfajta kristályos ásványi anyag (turmalin), ami segíti a szennyeződések eltávolítását a textilekből. A fehér golyók mosószóda alapú tisztítógolyókból állnak, amik képesek a szennyeződés eltávolítását az anyag károsítása vagy a színek fakítása nélkül megtenni.
Hogyan használd?
Töltsd fel a mosógép dobját a kiválasztott piszkos ruhákkal, majd helyezd el köztük az Ecoegget. Ügyelj, hogy ne legyen teljesen megtömve a gép, így a mosógolyónk szabadon tud mozogni benne. Maximum 60 fokon moss vele, és mivel az Ecoegg lágyítja a vizet, így nem szükséges öblítőt használni. Ne aggódj, így is finom illatosak lehetnek a ruháid, mert a termék többféle változatban is kapható. Ha kombinált mosó- és szárítógéped van, fontos, hogy a szárítóprogram alatt ne használd a mosótojást! Van azonban kifejezetten erre a célra készült, szárítótojás is az EcoEgg kínálatában.
Az első használat előtt mindenképpen érdemes egy ecetes, 90 fokos mosással kitisztítani a mosógépet.
Az Ecoegg elérhető a dm-ben, az Eco Háztartás, valamint a Zöldpolc oldalán is. Többféle kiszerelésben is megtalálható, így ha első körben csak ismerkednél vele, akkor a 70 mosásra elegendő lesz a neked való, ha pedig már túl vagy ezen a fázison, elérhető 210 és 720 alkalmas verzióban is.
3. A klasszikus mosószóda
Jöjjön egy kis retro: a mosószóda, vagy más néven nátrium-karbonát egy általános tisztítószer, vízlágyító, mosószer, és még zsíroldásra is alkalmas. Fehér színű szemcsés por, ami vízben nagyon jól oldódik. A szer hatékonyságát már az ókorban is felismerték, így előszeretettel használták. Valószínűleg kevesen tudják, hogy egy általános bolti mosószer alapja is mosószóda, amit plusz vegyszerekkel turbóznak fel, igazából feleslegesen, hiszen magában is hatékonyan tisztít.
Az előállítása, gyártása során semmilyen káros anyag nem keletkezik, használat után pedig lebomlik, így nem juttatunk vissza káros vegyszert se a talajba, se a vizeinkbe.
Hogyan használd?
Alkalmas gépi vagy kézi mosáshoz egyaránt, de inkább előbbihez ajánljuk. Ha fehér, világos színű textileket tervezünk mosni, nyugodtan használhatjuk magában. Azonban ha színes, sötét ruhák kerülnek a gépbe, mindenképpen keverjük mosószappannal, mert a mosószóda ezeket sajnos fakítja.
Körülbelül 2 evőkanál elegendő ebből a szerből egy 5 kilós szennyes adaghoz, amennyiben az említett adag világos színű. Viszont ha mosószappannal szeretnéd kombinálni, akkor 2 rész mosószódát és 1 rész mosószappant helyezz a mosógép tartályába.
Öblítőként használhatsz ecetet, a fentebb említett módon, vagy akár citromsavat.
A nagymamádnál mindig szép fehérek, frissek, foltmentesek voltak a konyharuhák, pedig pontosan tudod, hogy mennyi zsíros folttal járt a vasárnapi ebéd elkészítése? Elárulunk egy titkot: a mosószóda arra is alkalmas, hogy ezeket az anyagokat felfrissítse.
“5 liter meleg vízhez adjunk 2 evőkanál mosószódát, és áztassuk benne a zsíros, elkoszolódott darabokat egy éjszakán át. Másnap kézzel öblítsük át, csavarjuk ki, majd mehet a mosógépbe. Ha azt szeretnénk, hogy szép fehérek legyenek, tehetünk a vízbe egy evőkanál folttisztító sót is.” – olvashatjuk a Tudatosvasarlo.hu-n.
Mire vigyázzunk?
Mivel a mosószódának erős zsíroldó hatása van, így kézi mosáshoz kevésbé ajánljuk, mert nagyon kiszárítja a kezet. Ha mindenképpen ehhez a módszerhez folyamodunk, használjunk helyette inkább mosódió főzetet vagy a kedvenc öko mosógélünket.
Ha a te ruhatáradban is megtalálhatóak kényes anyagú darabok, akkor szintén kerüld ezt a szert, mert a lúgos hatás roncsolni fogja a textilt. Helyette inkább vessük be a már említett mosódió főzetet.
Remek kis tulajdonsága még a nátrium-karbonátnak, hogy megköti a vizet, akár azt is, ami a levegőben van, így könnyen összeállhat. Ezért, ha nagyobb kiszerelést tartunk otthon, akkor mindenképpen érdemes száraz helyen tárolni, hogy sokáig felhasználható legyen, vagy csak kisebb mennyiséget tartani a fürdőben/konyhában – azt is jól záródó csatos üvegben.
A mosószóda egy olyan alapvető háztartási kelléknek számít, amit a mosódióhoz hasonlóan rengeteg helyen beszerezhetsz. Például a Zöldboltban, a Zöldpolcnál, a hulladékmentes.hu-n, a Szatyorboltban, de a DM-ben is, ha éppen másért is beugranál oda.
Kapható a műanyag, nem lebomló csomagolás mellett papír zacskóban is, úgyhogy amennyiben tehetjük, inkább ezt a verziót keressük. Viszont mindenképpen figyeljünk arra, hogy vagy száraz helyen tároljuk, vagy hazaérve öntsük át egy üvegbe.
4. A házias mosószappan
A gazdaságos és környezetkímélő mosószappan növényi alapanyagú, mosódió kivonattal készül. Elérhető belőle vegán és nem vegán verzió is, így mindig csekkold a címkét vásárlás előtt, ha erre is szeretnél odafigyelni.
A szappan egy felületaktív anyag, ami képes mind a vizes, mind a zsíros koszfoltokkal elbánni. Kiváló tisztító és mosó hatása miatt sokan szeretik használni, és plusz érv mellette, hogy a természetben egy biológiailag könnyen lebomló anyagról van szó.
Hogyan használd?
Alkalmas a foltok előkezelésére, de ha mosószert készítenél belőle, akkor itt egy hatékony recept a Zöldpolctól:
- Reszelj le 50 g mosószappant
- Tegyél hozzá 3 liter desztillált vizet vagy ásványvizet
- Kb 1-1,5 órán keresztül kis lángon melegítsd, amíg el nem olvad
- Adhatunk hozzá egy kis mosószódát vagy illóolajat is (az illóolajjal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat a Mosódió szekcióban olvashatjátok)
- Majd az egész géles állagú anyagot egy botmixer segítségével keverjük el
Ha nem szeretnél boszorkánykonyhásat játszani, akkor a szappan lereszelését követően csak tegyél 1 púpozott evőkanál mosószappant 2 púpos evőkanál mosószóda mellé, öblítőként pedig az ecetet ajánlunk, amit felturbózhatsz egy kis mosóparfümmel, vagy a bármilyen öko öblítővel.
Mire figyelj?
A mosószappan színes és fehér textilek, pamut és kevertszálas ruhaneműk tisztítására egyaránt alkalmas. Viszont gyapjú és hernyóselyem tartalmú anyagok esetében kerüld a használatát, mert roncsolni fogja azokat.
Amennyiben 40 foknál alacsonyabban tervezel mosni, akkor az elkészült kis reszelékedet mindig célszerű vízben feloldani, mielőtt a gépbe öntöd. Ha pedig olyan környéken élsz, ahol nagyon kemény a víz, mindig tegyél vízlágyítóként mosószódát is a szappan mellé. Elkészítheted a fentebb leírt mosószert is, de ha gyorsabb megoldást keresel, akkor csak forró vízben oldj fel mosószódát és szappanpelyhet, majd mehet is a mosáshoz.
A mosószappant könnyen beszerezheted tömb formában a hulladékmentes.hu-n, a Zöldboltban, a Zöldpolc-nál, de akár reszelékként is a Szatyorboltban.
5. A pehelykönnyű mosószer csíkok
Ha nem akarsz súlyzózni a mosószeres flakonokkal, akkor nagyon fogod szeretni a Tru Earth találmányát: növényi alapanyagból készült mosószercsíkokat készítenek, melyek ultrakoncentrált formában tartalmaznak környezetbarát mosószert, és vízben oldódnak, így csak be kell tenni belőlük egyet a ruhák közé a mosógép dobjába, Amellett, hogy ez az opció környezetbarát és hulladékmentes alternatívát jelent a megszokott mosószerek helyett, hipoallergén is, így kíméletes mind a ruhákhoz, mind a bőrödhöz.
Egy csomagban 32 db csíkocska található, amik papírcsomagolásban csücsülnek, így használat után könnyedén újrahasznosíthatóak, ráadásul könnyű súlyuknak köszönhetően a szállításukból eredő környezeti terhelés is eltörpül a mosószeres flakonoké mellett.
Hogyan használd?
A TruEarth mosószer csíkok egyaránt használhatóak színes és fehér ruhákhoz is, valamint jó hír, hogy nemcsak meleg, de hideg vízben is kiválóan feloldódnak.
A kiválasztott csíkot helyezd el a mosógép dobjában, majd töltsd fel az aktuális adag szennyessel, és már indíthatod is a programot! Ha erősen szennyezett ruhák kerülnek a gépbe, akár 2 csíkot is hasznos lehet felhasználni, abban az esetben viszont, ha csak egy könnyed kis mosást tervezel, fél csík is elegendő lesz. A TruEarth vízben oldódik, így nem gyártunk vele plusz hulladékot.
Amennyiben eleged van a cipekedésből vagy a mosógép környékén hagyott mosószeres foltokból, akkor Zöld Mami-nál megtalálhatod ezt a környezetbarát alternatívát.
View this post on Instagram
6. Bolygóbarát bolti alternatívák
A csomagolásmentes boltok megjelenésével olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy akár náluk is beszerezhetjük a mosószerünket kimérve. Így, ha nincs kedved vagy időd kikísérletezni a fenti alternatívákat, akkor legközelebb, ha vásárolni mész, ne csak a szokásos dobozokat, zsákokat és befőttes üvegeket tedd be a táskádba, hanem egy olyan régi kiürült mosószeres flakont is, amit könnyedén feltölthetsz a boltban.
Sokan vannak azonban olyan élethelyzetben, hogy egyszerűen nem tudják megoldani a csomagolásmentes boltban történő vásárlást vagy az átállást a fenti alternatívák bármelyikére. Nekik jó hír, hogy a drogériák vagy szupermarketek bármelyikében beszerezhetőek már öko mosószerek és öblítők.
A takarítószerekről szóló cikkünkben már megemlítettük a Frosch-t és a Souldrops-ot, amely márkák mosószereinek és öblítőinek megvásárlásával és használatával, máris többet tehetsz a környezetünk érdekében. Természetesen a dm és Rossmann kínálatában érdemes még tovább böngészni, hogy a számodra legmegfelelőbb termékkel tisztítsd meg ruháidat. Nem titok, hogy az öko minősítésű tisztító- és mosószerek gyakran drágábbak, de itt fontos mérlegelni, hogy ilyen típusú beruházásokkal környezetbarát kezdeményezéseket támogatunk, illetve a vizeinket, és azok élővilágát is óvjuk.
A fenti, DIY alternatívák használata pedig kifejezetten olcsó, így érdemes azokkal is kísérletezni.
7. Mikroműanyag-mentesítés
A Guppyfriend egy olyan mosózsákot gyárt, ami összegyűjti a műszálas textíliákból mosás során kiváló mikroműanyagot.
A mikroműanyagok olyan apró részecskék, amik a mosás során az elhasznált vízzel együtt, vagy akár a szennyvízzel, könnyen bejutnak a folyókba és tengerekbe, ezáltal károsítva a környezetet és a vízi élőlényeket veszélyeztetve. Részletesebben erről a problémáról a Humusz Szövetség illetve a Holy Duck blog cikkeiben olvashatsz.
Ha kipróbáljuk ezt a kis zsákocskát, meg fogunk lepődni, mennyi mikroműanyagot gyűjt össze, egyetlen mosás alkalmával.
Hogyan használd?
- Helyezd a műszálas textileket a Guppyfriend mosózsákba. Ne töltsd túl a zsákot, és válogasd szét a színeket.
- Zárd be a zsákot és moss a megszokott módon.
- Mosás után vedd ki a vizes ruhákat a zsákból.
- Szedd ki az összegyűlt mikroszálakat a mosózsák felső sarkaiból, és dobd a kommunális szemétbe. – Olvasható a Zero hero oldalán, ahol egyébként maga a termék is beszerezhető.
Mire figyelj?
A mosózsákot soha ne tedd szárítógépbe, de a közvetlenül a tűző napra sem. Egyszerre mindig csak hasonló színű ruhákkal töltsd fel, és ügyelj arra, hogy ne legyen teljesen tele, hagyj helyet nekik, hogy a mosás közben mozoghassanak. Ha ezt a zsákocskát használod, mindig környezetbarát folyékony mosószert használj mellé, kerüld a por állagúakat.
View this post on Instagram
8. Természetes illatozás
Sok helyen olvashatod, és mi is megemlítettük már ebben a cikkben, hogy öblítő gyanánt nyugodtan csepegtess mosóparfümöt vagy illóolajat az ecethez. Ez az alternatíva azért ajánlott jobban, mint egy hagyományos bolti öblítő, mert utóbbi sajnos gyorsan csökkentheti ruháink élettartamát.
Ha az ecet mellé illóolajat szeretnél csepegtetni, akkor légy óvatos a használatával. Használj 100%-os tisztaságú illlóolajokat, illetve ha érzékeny a bőröd, az alábbi illatokkal vigyázz:
“Az érzékeny bőrt izgathatja a bazsalikom, a babér, az elemi, az eukaliptusz, a fekete bors, a fenyő, a gyömbér, a hegyi pereszlény, a szegfűszeg illóolaj. Több illóolajra allergiás bőrkiütéssel is reagálhatunk. A kamilla illóolaj használata előtt különösen tanácsos az alkar könyökhajlatában bőrpróbát végezni, és tartózkodni a huzamosabb használattól.” – olvashatjuk a Tudatos Vásárló oldalán.
Ha az illóolajokkal rendben vagy, de kerülnéd az ecetet, alternatíva lehet a ruhásszekrénybe berakni egy gyógynövényes kispárnát és arra cseppenteni illóolajat, amit ha a ruha közelébe teszel, akkor a ruha is magába szívja az illatot.
Természetesen ezeken az ecetes megoldásokon kívül a drogériák és szupermarketek bármelyikében elérhetőek már környezetbarát öblítők is, akár a fentebb említett Frosch és Souldrops márkákon belül is.
Jó tudni
Bármelyik alternatívát is választod, igyekezz mindig alacsony hőfokon (30-40 °C) mosni a ruháidat, így hosszú távon nemcsak őket óvod meg a roncsolódástól, hanem a környezetet is.
Ha pedig szeretnél ehhez hasonló zöld tippeket, híreket kapni, csatlakozz zárt Facebook csoportunkhoz, a Bolygóbarátok Társaságához, és iratkozz fel hírlevelünkre!
Szerzőnkről:
Vélemények
zcwfdmntip
2021.07.03.
A mosódiótól a mosótojásig: 8 környezetbarát mosószer-alternatíva - Green Guide Budapest zcwfdmntip http://www.gsn64ntjw93i0tves269p877y05z641ls.org/ [url=http://www.gsn64ntjw93i0tves269p877y05z641ls.org/]uzcwfdmntip[/url] azcwfdmntip
“Az új folyékony arany” - Érdekességek a vízről, vízlábnyomról és -használatról a Víz Világnapján - Green Guide Budapest
2021.03.22.
[…] A mosógépet csak akkor indítsd el, ha összejött egy adagnyi ruha! A mosáshoz pedig használj mosódiót vagy más természetes alternatívát, így mosó- és öblítőszerre nincs szükség és a szennyvízbe is kevesebb ártalmas anyag jut. (Környezetbarát mosószer-körképünket itt találod.) […]