Menüzz zölden: 4 napi menü, amivel vegánok és húsevők is jóllaknak

  • 9 perc

Honnan rendelhetünk napi menüt Budapesten, ha nemcsak az íz számít, hanem az is, hogy a fogások szezonális, helyi alapanyagokból készüljenek, és vegán opció is legyen bőven? Négy étterem napi ajánlatát teszteltük a Wolton keresztül, és az ízélmény mellett bolygóbarát szempontok szerint is értékeltük őket, illetve izgalmas kulisszatitkokat tudtunk meg az éttermek működéséről mini interjúink során.

Nem fogunk hazudni: imádjuk a hasunkat. Többek között a finom, és egyben fenntartható módon készített ételek közös szeretete az oka annak, hogy 2019-ben összefogtunk Mimmával és Dáviddal, hogy térképre tegyük kedvenc bolygóbarát vendéglátóhelyeinket, így képzelhetitek, milyen boldogok voltunk, mikor lehetőséget kaptunk a Wolttól, hogy összesen tizenkét éttermet teszteljünk az appon keresztül, három kategóriában. Elsőként a budapesti napi menük világába vetettük bele magunkat. Felkészül a jövő hétre: street food!

Cikkünk egy barter együttműködés második része, melyet a Wolt csapatával közösen készítettünk. Az első részben azt jártuk körbe, mit tesz a Wolt, és mit tehetünk mi, felhasználók annak érdekében, hogy minimalizáljuk az ételrendelés környezetre rótt terhelését. Most pedig jöjjön a kóstolás!

De számotokra is van egy kis meglepetés: ha az ajánló után kedvet kaptok valamelyik menühöz, a GGXWOLT1 kóddal most 500 Ft kedvezményt kaptok a rendelésetek árából az alábbi négy étteremnél! De siessetek, mert csak 100 kupon érhető el!

Fantasztikus növényi alapú fogások, amik a húsevőket is leveszik a lábukról: Flow Specialty Coffee Bar & Bistro

Mimmával korábban egy Andrássy úti irodaházban dolgoztunk, és már akkor is az volt a kedvenc elfoglaltságunk, hogy ebédidőben végigkóstoljuk a környék finomságait, és vegán lehetőségek után kutassunk. Sosem felejtem el a napot, mikor az irodaház aljában egy új bisztró nyitott, és kóstolóra hívták az ott dolgozókat. A zöldségfasírton és gyümölcsös desszerten végigfuttatva a szemem bátorkodtam megkérdezni, hogy esetleg húsmentesek-e a fogások, mire széles mosollyal válaszolták, hogy a bisztró bizony teljesen vegán lesz. Azt hiszem, körbefordult velem a világ, és talán még táncoló brokkolikat is láttam a lelki szemeim előtt csillagok helyett, olyan eufórikus állapotba kerültem a hír hallatán.

Néhány év elteltével is tart ez az eufórikus állapot: az újhullámos kávézóban és bisztróban ugyanis a kávéköltemények, különleges reggelik és desszertek mellett az á la carte lapon is mindig történik valami izgalmas. Most éppen Steiner Kristóf görög specialitását kóstolhatjuk, a hétvégén pedig Egyiptomba repít el minket a Flow csapata az ízek szárnyán.

Ízélmény

Ha pedig hétközben hedonistáskodnánk, szívből ajánljunk a gluténmentes, vegán napi menüt! Nekünk sült hagymalevest volt lehetőségünk kóstolni kakukkfüves burgonyagombóccal, a második pedig töltött paprika volt paradicsommártásban, sült burgonyával. A leves kiadós, tartalmas, fűszeres, ínycsiklandó volt. A gombócok kicsit megszívták magukat, ami sajnos a házhozszállítás velejárója, de ez sem rontott az esztétikán vagy ízélményen. A második egy igazi nyári fogás volt: a paprika még egy picit ropogós volt, a fűszeres töltet pedig még az egyébként hajdina-szkeptikus Mimmának és Dávidnak is nagyon bejött. A paradicsomszósz pedig egyszerűen isteni volt!

Újhullámos kávézó lévén nem tudtuk megállni, hogy a Casino Mocca babjaiból készült batch brew-ra is benevezzünk, illetve nagy kedvencemet, egy banánkenyeret is kértünk a kávé mellé. Mindkettő jelesre vizsgázott.

Bolygóbarát jellemzők

A bisztró lebomló, illetve újrahasznosítható csomagolóanyagokat használ. Az ebédünk növényi bevonatú papírphoharakban és PLA fedelű papírtányérokban érkeztek, bár a levest a kicsordulás ellen sajnos folpackkal kellett betekerni. Mivel a lebomló csomagolóanyagok igazából csak ipari körülmények között komposztálhatók, illetve a papír zsírosodása miatt a tárolóknak mind a kommunális kukába kellett kerülniuk –  ám ha már csomagolni kell, még mindig ez a növényi alapanyagú, a műanyagnál optimálisabban készülő alternatíva az egyik legjobb megoldás. 

Az étlap kialakításában a Flow törekszik a szezon lekövetésére, hiszen nemcsak környezetileg, hanem gazdaságilag is fenntarthatóbb idény alapanyagokból főzni. Követik továbbá a vendégek és szervezetük igényeit is: míg télen a vitamindús fogások vannak porondon, addig nyáron inkább a könnyed ételeké a főszerep, olyan különlegességekkel kiegészítve, mint például a görögdinnye-steak.

A kávéhoz igény szerint kérhető bio tejet leszámítva a bisztró 100%-ban vegán, ami rengeteg víz, energia és nyersanyag megspórolását jelenti a bolygónak. A modern sütők, hűtők és programozott kávégépek, illetve a saját vízkezelő rendszer segítségével törekednek az energia- és vízhasználat optimalizálására. Nincs túl nagy konyha, így a minőség és az alacsony veszteség a fő célok. A különböző szabályozások miatt szűk a mozgástér a maradékok kezelését illetően, így jól kikalkulált mennyiségekkel tesznek az ételpazarlás megelőzéséért.

A hulladékkezelést megkönnyíti az irodaház korszerű szelektív gyűjtési rendszere, ahol különleges módon az üveghulladékot is gyűjtik. A biohulladékot pedig erre szakosodott cég, a Biofilter szállítja el. Gluténérzékenyek is átérezhetik a flow-t: mivel korábban sokan éltek a menük gluténmentes verzióival, egy ideje a napi menü fixen gluténmentes.

Az irodaház dolgozóinak 10% kedvezményt biztosítanak, nyitottak jótékonysági együttműködésekre, és a bisztró többször adott otthont kiállításoknak is.

Klasszikus kedvencek növényi alapanyagokból: Napfényes Étterem

Ha vegán ételről van szó, a Napfényes Étterem joggal az egyik első, ami eszünkbe juthat. Ez volt az első vegán étterem Budapesten, és Európa-szerte máig a legnagyobb, negyven asztalos á la carte étterem, majd’ hatvan fős személyzettel, akik közül mindenki vegán vagy vegetáriánus. Vasárnapi ebédek, családi ünneplések méltó színhelye ez, ahol a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenki talál valami kedvére valót. Babgulyás, rántott sajt, kijevi töltött szejtán, túrógombóc és somlói galuska is szerepelnek az étlapon – mindez teljesen vegán kivitelben. De pizzákból és frissítő smoothie-kból is válogathatunk. A hagyományos ízek és nosztalgikus ételek szerelmeseinek igazi kánaán ez! Mi most a napi menüjüket teszteltük.

Ízélmény

A napi ajánlat változatos, amiben gyakran mediterrán, vagy éppen távol-keleti ízvilág is felüti a fejét a fogások között, de mi most pont egy klasszikus, magyaros menüt kóstoltunk: frankfurti levest és zöldbabfőzeléket rántott szejtánnal, illetve falafelt tzatzikivel, sült burgonyával és gyömbéres répával. A káposztás, növényi virslis, fűszeres leves nekem nagyon ízlett, és Dávidnak is az általa az étlapról választott meggyleves, ami klasszikus, gyümölcsben gazdag, könnyed nyári levesnek bizonyult. A zöldbabfőzelék sűrű, tradicionális, magyaros fűszerezésű, kiadós, ízletes volt, de a rántott szejtán most nem lett a kedvencünk. A falafel szuper volt, a növényi joghurtos tzatziki úgy szintén, és érdekes volt ezeket a mediterrán finomságokat sült burgonyával és párolt répával párosítani. A gyömbér annyira nem érződött utóbbin, de így is kellemes volt minden, érezhetőek voltak a jó minőségű, friss alapanyagok.

Sajnos történt egy kis baki: a rendelt főételek közül egy lemaradt, egyet pedig összecseréltek, ami eleinte frusztráló volt, hiszen telefonálgatással, a rendelés dokumentálásával, chateléssel kellett kezdenünk az ebédidőt, de mind az étterem, mind a Wolt ügyfélszolgálata nagyon segítőkész és kedves volt, ami feloldotta a rossz érzést. A Wolt Support rögtön reagált, és ahogy beküldtük a fotókat, amint tudtak, intézkedtek, és egy futárral elküldték a hiányzó ételeket. Külön piros pont az ügyfélszolgálat GIF-szelekciójáért!

Bolygóbarát jellemzők

A Napfényes az ételekhez lebomló csomagolást használ, a mi ételeink is növényi alapanyagú pohárban és dobozban, illetve PLA fedővel és szószos tálkában érkeztek. 

A menü havonta változik a szezonális hozzávalók alapján, az alapanyagokat pedig heti kétszer szerzik be nagybani piacról, időről időre pedig a Fővám téri vásárcsarnokból. Mérvadó a gépek minősége, amivel energiahatékonyságra törekednek, illetve tisztított vizet használnak. Ritkán keletkezik ételmaradék, de ha igen, azt hontalanoknak adják, a rendezvényekről esetlegesen megmaradt ételt pedig egy alapítványnak.

A szelektív hulladékgyűjtés alapvető, de a biohulladékot is gyűjtik, amit a pilisvörösvári hulladékgyűjtőbe visznek. Amellett, hogy semmilyen állati eredetű alapanyagot nem használnak, gluténmentes fogások is elérhetők az étlapon, illetve külön séfük is van, aki a nyers tortákat készíti.

Minden ebédre, mi szem-szájnak ingere: Magház Étterem

A Magház Étterem az Andrássy úti MagNet Ház kantinja, ahol nap, mint nap válogathatunk a temérdek finom fogás közül. Nagyon díjazzuk, hogy a választék nagy része húsmentes, ráadásul ezek állnak az étlap elején – így valószínűleg sokan választanak a vega vagy vegán finomságok közül, hiszen nagyban befolyásolja a döntést az, hogy ki mit lát meg először.

Ízélmény

Mimma hetek óta vágyott már egy jó kovászosuborka-levesre, és most végre meg is kaphatta, finom, tejszínes változatban. Ő másodiknak dhal-t kért, amit feldobott a tetejére szórt korianderes salsa, de a magvas bundájú rántott karfiol is jól állt neki feltétnek. Dávid citromos csirkelevest evett, amihez quinoa volt a levesbetét, ami meglepően jól működött. Nagyon ízlett neki, bár az étlapon feltüntetett citromos ízt hiányolta belőle egy kicsit. Én eperkrémlevest ettem, ami meglepetésemre nem növényi tejszínes krémleves, hanem inkább gyümölcslészerű volt, de így is finom, édes, frissítő nyári leves volt. Pár napja álmodoztunk már egy igazán jó krumplis tésztáról, úgyhogy ahogy megláttuk ezt a menüben, már rendeltünk is, rögtön két adaggal. Nem csalódtunk: pont olyan volt, mint amilyennek egy krumplis tésztának lennie kell. Egyszerű, de nagyszerű, ízletes fűszerezésű, kiadós adag volt, egyedül a hozzá választott csemegeuborka nem lett a kedvencünk. Én még cukkinis gombapörköltet is ettem mellé, ezt kicsit olajosnak találtam, de a tészta mellé nagyon finom volt.

Nagy különlegessége a Magháznak, hogy a széles süteménykínálatban is találunk vegán opciókat. Ez csak azért nehezíti meg az ember dolgát, mert lehetetlen dönteni, hogy meggyes, almás, vagy mákos pitét kérjünk… Végül a meggyesre esett a választásunk. Meg egy banánkenyérre, a biztonság kedvéért.

Bolygóbarát jellemzők

Jó sok mindent rendeltünk, de sokkoló volt látni azt a műanyag doboz mennyiséget, amibe az ételeket csomagolták. A zacskó komposztálhalható, de csak ipari komposztálóban, így ez a kommunális kukába került. A dobozok 1-es és 5-ös típusú műanyagok, így kimosás után mehetnek a szelektívbe. De nálunk még biztos használatban lesznek egy ideig, mikor elvitelre kérünk valamit, de alapanyagok, maradékok lefagyasztáshoz is hasznosak.

A főzelékező, ami garantáltan felülírja, amit eddig gondoltál a főzelékekről: Hokedli Főzelékbár

Az Andrássy úti munkahelyünkről anno a Hokedlibe is gyakran jártunk ebédért Mimmával, így ismét nagyon vártuk, hogy megkóstoljuk a különleges leveseket és főzelékeket. Az alapkoncepció ugyanis amilyen egyszerű, olyan különleges: minden nap háromféle leves, háromféle főzelék, kétféle feltét, és egy-két süti, amiket szabadon kombinálhatunk. Ha a főzelékről esetleg csak az iskolai menza ízetlen finomfőzeléke jut eszetekbe, amiben több volt a liszt, mint a zöldség, már csak azért is ajánljuk a Hokedlit, hogy felülírjátok ezt a traumatikus emléket. Nem tudom, hogy van-e valamilyen titkos hozzávaló, vagy csak az odafigyelés az oka, de csapat valamit nagyon jól csinál.

Ízélmény

Könnyed, kellemesen fanyar, gránátalmás ribizlikrémlevessel és krémes, lime-os brokkolikrémlevessel indítottunk – mindkettő isteni volt. Dávid kapros tökfőzelékkel folytatta, ami elmondása szerint ‘pontosan olyan volt, mint amilyennek egy tökfőzeléknek lennie kell’. Illatos, omlós tarját evett még hozzá, ami pedig a nevéhez hűen valóban álomszerűen omlós és fűszeres volt. Én paradicsomos vörösbab maszalát választottam, ami olyan finom fűszeres volt, hogy immunerősítőnek is elment volna. Mimma választásától, a bazsalikomos felesborsófőzeléktől egy kicsit ódzkodtunk, de nekem végül ez lett a kedvencem, olyan krémes volt. Egy könnyed, cukormentes, rebarbarás-almás pite zárta a sort.

Bolygóbarát jellemzők

Néhány hete új csomagolóanyagot vezettek be: a korábbi, iparilag komposztálható tárolók helyett most újrahasznosított és újrahasznosítható, strapabíró műanyagból készült dobozokat vezettek be, amik aztán még sokáig jó szolgálatot tesznek a háztartásban akár a megmaradt ételek tárolására, akár arra az esetre, ha hazaküldenénk a barátainkkal egy kicsit a főztünkből.

A főzelékbár híres arról, hogy amit csak lehet, szezonális, lokálisan beszerzett alapanyagokból készítenek, és elképesztően kreatív módon párosítják az ízeket. Bejáratott szállítókkal dolgoznak, abból főznek, ami éppen terem. Termelői és biopiacról is mindig hoznak kincseket, de egy ideig saját parcellájuk is volt a zuglói Capsul Farmon, ahol saját zöldeket termesztettek. Amit csak tudnak, maguk készítenek el: savanyítanak, pesztót kevernek, paradicsomot raknak el. A hosszabb távú célok között azonban szerepel egy saját üvegház kialakítása, ahol aquapóniás növénytermesztés valósulhat meg (ez az a talaj nélküli termesztési mód, ahol külön medencében élő halak vízben oldott ürüléke jut a növényekhez, így táplálva azokat).

Egyre nagyobb az igény a gluténmentes, illetve vegán ételek iránt is, így mindkettőből megtalálható opció (gyakran több is) a napi ajánlatban. Feldolgozott húshelyettesítők helyett azonban inkább a zöldségekkel kísérleteznek, párosítják azokat minél kreatívabb módon. De a húsos ételek is igazán minőségiek: kizárólag magyar hússal dolgoznak (ami a magyar húsok exportja miatt elég ritkán tud megvalósulni), és saját fűszerezésű kolbász is készül a Hokedli számára.

Az energiahatékonyság érdekében A+++ minősítésű berendezéseket és indukciós főzőlapokat használnak, illetve ahol csak lehet, az ecet és szódabikarbóna varázserejét hívják segítségül a takarításnál. A moslékot elszállítják, hogy bioüzemanyag keletkezzen belőle, a hulladékot szelektíven gyűjtik, de kiemelkedő a tulajdonos és séf, Sinkó Bori szemléletformáló munkája is: a kezdetektől arra tanítja a szakácsait, hogy a zöldségek minden részét használják fel, akár pesztónak, akár alaplének, hogy minél kevesebb tápanyag és energia vesszen kárba.

Kevesen tudják, de a Hokedli társadalmi vállalkozásként indult: a főzelékbár mellett Bori szívügye a hátrányos helyzetűek oktatása, akik sok esetben a főzés tudománya által kapnak új lehetőségeket, hivatást, vagy akár szenvedélyt. Rendszeresen együttműködnek a Budapest Bike Maffiával is, így a finom levesek és főzelékek az igazán korgó gyomrokon is segítenek.

Ne feledjétek, ha ti is megkóstolnátok valamelyik fenti étterem finomságát, a GGXWOLT1 kóddal most 500 Ft kedvezményt kaphattok a rendelésetek árából!

Ha pedig szeretnétek ehhez hasonló zöld tippeket, híreket kapni, csatlakozzatok zárt Facebook csoportunkhoz, a Bolygóbarátok Társaságához, kövessetek Instagramon és iratkozzatok fel a hírlevelünkre!

Vélemények

A vegán hamburgertől a tökéletes falafelig: street food rendelés bolygóbarát módon - Green Guide Budapest

2021.09.22.

[…] annak érdekében, hogy minimalizáljuk az ételrendelés környezetre rótt terhelését, a második részben pedig olyan budapesti ebédmenüket teszteltünk, amikkel vegánok és húsevők egyaránt […]

A ráérős brunchtól a fejedelmi mezzékig: tudatos hedonizmus a hétvégére - Green Guide Budapest

2021.08.19.

[…] annak érdekében, hogy minimalizáljuk az ételrendelés környezetre rótt terhelését, a második részben pedig olyan budapesti ebédmenüket teszteltünk, amikkel vegánok és húsevők egyaránt […]

Házhozszállítás zöldebben: 8 bolygóbarát tipp az ételrendeléshez - Green Guide Budapest

2021.08.18.

[…] és részletes ajánlókban mutatjuk be őket, kifejezetten zöld jellemzőkre fókuszálva. Budapesti ebédmenüket tesztelünk, bolygóbarát street food opciókat kóstolunk, illetve utánajárunk, honnan […]

Írd meg a véleményed